15.10.17

Džamila Stehlíková: Dětská agresivita a lhostejná společnost

Na sociální síti Facebook se objevila nahrávka, která zachycuje brutální útok nezletilého mladíka na dva školáky v Holárkových sadech v Lounech. Sotva patnáctiletý hoch si domluvil s dalšími školáky schůzku kvůli sporu o jeho dívku. Uplatnil zákony džungle - šlo o domluvenou bitku. Svého soka a dalšího chlapce na místě brutálně napadl. Motivem byla zřejmě kromě žárlivosti snaha upoutat pozornost dívky, vykonat „něco velkého“, získat obdiv. Nezletilý násilník nám předvedl, jak si představuje mužnost – jako surové násilí, útok, schopnost ovládat ty druhé. Mohlo to skončit tragédií.


Z článku na autorčině blogu na Aktuálně.cz vybíráme:

Ze záběrů je zřejmé, že pouze jedno z dětí se snažilo incident zastavit, další útok natáčely, většina přítomných jen přihlížela. Agrese poškozuje i svědky. Nevědí, jak čelit fyzickému strachu. Děti přijímají násilí jako nutné zlo. V kolektivu mladistvých vládne zákon mlčenlivosti. Kvůli strachu z násilí.

Neméně šokující byl fakt, že nezasáhl nikdo z dospělých. Nikdo nezavolal policii. Napadené děti nebyly na lékařském vyšetření Údajně to nebyl první incident v tomto parku. „Dospělá“ veřejnost jednoduše nereagovala, jako kdyby celou dobu žila za neviditelným plotem. Proč tolerujeme dětskou agresivitu? Protože se bojíme? Nebo my sami máme máslo na hlavě?

Jde o naprosté selhání dospělých lidí. Mladí lidé se často nedokáží se svou agresivitou vypořádat, proto je důležité, aby jim dospělí pomohli.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jde o naprosté selhání dospělých lidí.

V případě problematického chování capartů se o selhání jejich rodičů jedná vždy.
Děti nejsou ukotveny ve společenství, nemají představu o tom, jaké chování je správné, a jaké není. Nemají vymezeny mantinely. Rozlišují právě a jen to, co se jim v tu chvíli chce, a co se jim nechce.
Ve chvíli, kdy dítě získá do držení chytrý mobilní telefon, má mít odpovědnost za svoje chování samo, neboť mu nic nebrání v tom, aby si na netu našlo vše o morálce, etice, dobrých mravech a pro svoje okolí přijatelném chování.

Mladí lidé se často nedokáží se svou agresivitou vypořádat, proto je důležité, aby jim dospělí pomohli.

Za pytliků mladých let to fungovalo povětšinou tak, že pokud se dítě nedokázalo se svojí agresivitou vypořádat třeba zvýšenou sportovní aktivitou, nebo pravidelonou koupelí ve studené vodě, pomohli jim dospělí zpravidla tak, že je seřezali páskem, nebo v krajním případě i vařečkou tak, že si týden na zadek nesedli.
V každém případě napadení chlapci utrpěli nemalou újmu na zdraví fyzickém i duševním. Neměl by být problém, aby tuto újmu příslušné orgány státní správy vyčíslily v korunách českých a tuto částku pak předepsaly zákonnému zástupci, tedy tomu, kdo pobírá nějaké rodičovské příspěvky, k úhradě. A to neprodleně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Znami chctrolini a skodici zase vystrkuji ruzky. Co hodla ji " opravit" nyni?

Okomentovat