11.9.17

Vladimír Barák: Stávka smrdí po růžích

Jako snad každé září i to letošní vyhlásili učitelé stávkovou pohotovost. Bojují za vyšší platy a společenské uznání. Prvně jmenovaného možná dosáhnou, to druhé se jim kvůli vlastním chybám vzdaluje.

Nikdo snad nepochybuje o tom, že si učitelé zaslouží platy, za něž se dá důstojně žít. Kantoři nemohou brát menší částku, než jaký je celorepublikový průměr. Do té míry s pedagogy soucítím. Problém však nastane, když do věci začnou mluvit školské odbory. A politici.

Na protestním setkání odborů v Betlémské kapli v Praze se na začátku září sešlo asi pět set pedagogů. Učitelé ze základních, středních i vysokých škol zde debatovali o podfinancování tuzemského školství. V jeden okamžik ale přišel zlom. Vystoupil předseda školských odborů František Dobšík. Muž, kterého by po debaklu kariérního řádu, jejž podporoval, neměl brát snad nikdo vážně. Dobšík oznámil, že pokud ministr financí nepřistoupí na požadavky odborů, učitelé vstoupí do stávky. Děti zůstanou bez výuky, dokonce se prý neotevřou brány univerzit. A vztyčil varovný prst směrem k politikům, protože pozor, blíží se volby. A v takovém čase přece odboráře nechce nikdo rozezlít. Za ANO promluvil ministr financí Ivan Pilný, který s rozumnou argumentací oznámil, že by rád učitelům přidal, ale rozpočet to neutáhne. Zcela ho ale přehlušila fronta politiků z ČSSD, které dal Dobšík nesrovnatelně větší prostor. Straníci s růží v logu se prezentovali jako obránci vzdělanostní společnosti, jako boxeři za práva těch, kteří vzdělávání zasvětili život a nyní třou bídu s nouzí. Učitelé v euforii z toho, že i politici konečně prozřeli, tleskali jako o život. Shromáždění zmutovalo v předvolební agitku sociální demokracie. Strany, která již čtvrtý rok ovládá ministerstvo školství a kromě zpackané inkluze a „pamlskové“ vyhlášky neudělala pro lepší stav vzdělávání nic.

Bude zajímavé sledovat, zda vůni růží podlehnou i řadoví učitelé. Zda nechají socialisty, aby z nich udělali maskoty své
předvolební kampaně. Doporučuji jim obezřetnost. Jak zjistili botanici, aroma růží u lidí vzbuzuje romantické představy
a chvilkově zlepšuje náladu. Když se ale vůni poddáte, výrazně se zvyšuje riziko výskytu sebevražedných sklonů.

Převzato z časopisu TÝDEN

3 komentáře:

CatCatherine25 řekl(a)...

Růže nesmrdí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bojují za vyšší platy a společenské uznání.

Jestli za něco, pak by pytlici stávkovali až do úmoru za svoji oblíbenost u žáků. Už mají ale fakt absťák ti pytlici. Kdyby bylo po jejich, zařadili by do školního řádu mezi povinnosti žáků i povinnost milovat svého učitele bez okolků.

krtek řekl(a)...

Tak teď nevím - předovlební sliby o zvýšení platů učitelů ze strany TOP a Starostů jsou taky jen agitkou? A mám tedy volit toho, kdo mi slibuje nejméně, protože je "rozumý" a "upřimní"? Tím neříkám, že si ČSSD dělá zásluhy z "prdu".

Okomentovat