3.9.17

Vladimír Barák: Matematika, strašák Čechů

Jeden z nejméně oblíbených školních předmětů, zároveň také jeden z těch, které nám podle mezinárodních srovnání příliš nejdou. To je matematika. Její význam přitom narůstá. Po státní maturitě a přijímacích zkouškách na střední školy se další politický boj svede už v následujících měsících o změnu výukových osnov.

Z článku v časopisu TÝDEN vybíráme:

Podle expertů nelze předpokládat, že v následujících letech dojde k jakémukoli zlepšení. Školy se v kvalitě výuky posouvají jen pomalu, popularitě matematiky nenapomáhají ani povinné zkoušky. „V obecné rovině lze říct, že každá povinnost, každý nepodkročitelný požadavek na děti působí demotivačně. Velká část dětí matematiku nebude mít ráda nikoli proto, že by jim nešla, ale proto, že ji po nich požadujeme v míře, kterou nechápou,“ říká brněnská psycholožka Lenka Malá a dodává, že oporou dětem často nejsou ani rodiče. „Nezřídka slýchávám: Víte, já se Honzíkovi nedivím, že matematiku nemá rád, já ji taky nesnášela. Tohle vám řekne matka v poradně a dítě je v tu chvíli vedle ní. Člověk se pak nemůže divit, že tento předmět nemá rádo, přitom si ho pořádně ještě ani nezažilo.“

Platí přitom, že malé děti ještě k matematice přistupují hravě a s nadšením. Z průzkumu Českého statistického úřadu Minisčítání 2015 vyplynulo, že popularita matematiky klesá s věkem žáka. Zatímco malé děti se na počty a geometrii těší, ty starší by už matematiku nejraději z rozvrhů vyškrtly.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chce-li se estrádní umělec, právě oslavíkovaný frontman, frčící youtuber nebo streamer patřičně přiblížit svému publiku, první jeho sdělení národu je, že byl na matiku vždycky blbej a doloží to výčtem snížených klasifikací svého chování. To je pak těžké.
Člověk, který se umí něčeho dopočítat bez tabletu či mobilu, je obecně za trubku.
Což takhle ke všem těm naprosto nezbytným výchovám zavést i výchovu k milování matematiky?

Okomentovat