3.9.17

Vladimír Barák: Bez násobilky to nejde

Nezáživná výuka, nedostatečně připravený učitel, špatně vedené hodiny. To jsou nejčastější důvody, proč Češi na matematiku nevzpomínají v dobrém, říká Mirko Rokyta, proděkan Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Z rozhovoru v časopisu TÝDEN vybíráme:

Politici slibovali, že nastavením standardů půjde kvalita znalostí nahoru. Mohla by řešením být povinná maturita z matematiky, která české studenty čeká už v roce 2021?

Tím si bohužel nejsem vůbec jistý. Osobně přitom nejsem odpůrcem povinné maturity z matematiky, ale nelíbila by se mi její jednotnost. Nechtěl bych stejným metrem porovnávat gymnázia, lycea a střední školy nižšího typu. Nelze optimálně nastavit laťku pro všechny studenty stejně – pokud ji nastavíte jednotně na základě vynikajících škol typu gymnázií, připravíte velmi obtížnou situaci ostatním středním školám. A naopak, je-li laťka nastavena příliš nízko, nemotivujete vůbec excelentní studenty. Taková forma nemá žádného vítěze a to je špatně.(...)

Většina odborníků tvrdí, že problém vzniká zejména na základních školách. Co se tam nedaří?

Vadí mi například oddělování algebry a geometrie, vždyť spolu souvisejí a lze je krásně propojit řadou zajímavých příkladů. Také se mi nelíbí, když jsou děti vedeny k tomu, aby vždy řešily příklad jedním předepsaným postupem. Mé děti dokončily základní školní docházku před třemi lety, a proto pozoruji způsob výuky kontinuálně na nich. Musím říct, že jsem celkem vyděšený, když vidím, kolik memorování se od nich vyžaduje a jak moc jsou dnes školy náročné v požadavcích na encyklopedické znalosti uložené v dětských hlavách. Nejde ale jen o matematiku. Musejí se učit desítky chemických sloučenin, v přírodopise detailní popisy stovek zvířat… Ta dávka memorování se mi zdá až příliš velká.(...)

Co byste doporučil, aby matematika dosáhla lepší pověsti?

Základem všeho je kvalitní kantor, který dokáže děti správně motivovat, ukázat jim, co je na matematice hezkého. Také nevidím rád, když se v metodikách pohybujeme ode zdi ke zdi. Množiny či nemnožiny, Hejný či Nehejný. Učte tak a teď učte jinak. S trochou nadsázky se mi chce říci: Ať každý učitel učí podle metodiky, které sám nejvíce věří. Pak je tedy ale to nejdůležitější věnovat se výchově učitelů. A hlavně umožnit těm kvalitním, aby v učitelském povolání našli i natolik rozumný zdroj obživy, že nebudou muset z existenčních důvodů odcházet na lépe placená místa mimo školství.


1 komentář:

CatCatherine25 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat