1.9.17

V Betlémské kapli se bude protestovat proti vlastní neschopnosti?

Protestní shromáždění 1. září v Betlémské kapli organizované pěticí organizací, které byly základem s ministerstvem školství spolupracující Platformy Comenius, má za cíl podpořit zvyšování rozpočtu školství, zejména opakované 15% zvýšení platů učitelů v regionálním školství v následujících třech letech. Sobotkova vláda s ministry školství Marcelem Chládkem, Kateřinou Valachovou a Stanislavem Štechem ale připravuje již čtvrtý státní rozpočet a ve třech předchozích žádné takové zvýšení nebylo. Naopak průměrné platy učitelů jen kopírovaly růst celostátních průměrných platu a jejich zvýšení za tři roky vládnutí této vlády ani oněch 15 % nepřekročilo bez ohledo na hanebné poslední místo ve statistikách OECD. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství i Platforma Comenius celou dobu s ministerstvem školství kolaborovaly a žádný zásadní protest proti jeho letargii dosud nezorganizovaly. Můžeme tedy s určitou nadsázkou označit jejich pozdní protest za protest proti vlastní neschopnosti.


Českomoravský odborový svaz pracovníků školství i Platforma Comenius s ministerstvem školství vyjednávají dlouhá léta a výsledkem byl obvykle jen souhlas s kroky ministerstva školství. Musíme si uvědomit, že z organizátorů protestu žádný nereprezentuje učitele, přestože to tvrdí. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství počet členů-učitelů dlouhodobě tají a má podle všeho jen 18 tisíc členů, z toho je učitelů jen polovina. Unie školských asociací ČR pak je spolkem asociací, kde mají téměř absolutní většinu asociace škol či ředitelů středních škol. Učitelů je přitom 150 tisíc.

Vzhledem k načasování v době volební kampaně je tu ještě jedna otázka: nejde jen o předvolební akci ČSSD? Nejde o snahu odvrátit pozornost od dosavadního ignorování situace učitelů a od neúspěchů, které tři ministři školství této vlády generovali jako na běžícím pásu?

1 komentář:

tyrjir řekl(a)...

1.9.2017 - Den zrádců národních zájmū?

V jednom dni se, myslím, dnes, 1.9.2017, potkaly dva projevy nedbalosti o veřejný zájem České republiky:

- předvolební pokus zakrýt v Betlémské kapli dosavadní soustavnou nedbalost státu při péči o školství (pochybné koncepce, pochybné hospodaření s penězi a pracovní energií lidí ve školství)

- soudní projednávání nedbalosti státu při péči o státní majetek (pochybná privatizace OKD).

J.Týř

Okomentovat