8.9.17

Tomáš Feřtek: Haló, je tu ještě někdo, kdo nechce přidat učitelům?

Debata o platech se dostala do komické fáze. O tom, že učitelům a obecně na vzdělávání je nutné přidat, mluví v tuhle chvíli prakticky všichni. Včetně politiků v předvolební fázi. Zároveň se však koalice aktuálně nebyla schopna shodnout ani na patnáctiprocentním zvýšení v listopadu, protože „na to nejsou v rozpočtu peníze“. A v předvolebních mediálních debatách i vcelku úctyhodní lidé říkají takové nesmysly, jako že na vzdělávání jejich případná vláda ušetří omezením byrokracie. Vědí politici, co to vlastně slibují a jak vypadá situace, kterou se (konečně!) rozhodli řešit?

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Pro veřejnost není snad otravnější téma než zvyšování platu učitelů. Poslouchá stejné řeči víc než pětadvacet let. Jenže za tu dobu se učitelské platy posunuly minimálně, od absurdních po mizerné. A pokud se budeme pořád bavit jen o tom, jestli aktuální zvýšení bude osm procent nebo deset, zda patnáct lze zvládnout příští rok… nikam se neposuneme.

Tady se bavíme opravdu o desítkách miliard, které je třeba v nebližších letech do vzdělávání přidat - a hlavně počítat s tím, že tuto sumu musíme ve veřejných rozpočtech rezervovat dlouhodobě a že částka dál poroste, protože vzdělávací systém opravdu čeká razantní proměna a nedá se jí vyhnout. Otázka, kde na to vezmeme, je zcela legitimní. A máme chtít odpověď. Včetně přiznání, že se zvýšení státního dluhu nevyhneme.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Otázka, kde na to vezmeme, je zcela legitimní.

Jakože legální, zákonná či zákonitá? Viz slovník synonym.
Pytlici se nemohou zbavit pocitu, že peněz není zase až takový nedostatek.
Možná by pro začátek postačilo přesměrovat je do patřičnějších oblastí.
Milionky poletují luftem jen to hvízdá. Jenže končí všelikde u leckoho.

Okomentovat