21.9.17

Šárka Hamplová: Funkční inkluze nikoho nepoškodí, ale spíš všechny obohatí, říká speciální pedagožka působící v USA

Inkluze je v Česku již druhým rokem často skloňovaným tématem. Pro mnoho politiků se stala synonymem apokalypsy a důvodem k populistickým výrokům, kritika však zaznívá i od odborné veřejnosti kvůli údajné nedostatečné připravenosti celého konceptu. Podobný názor má i speciální pedagožka Jana Bradley, která působí v Česku i Americe. Zatímco ve Státech je systém speciálního vzdělávání propracovaný, v Česku je stále ještě v plenkách. „Chybí odborníci a finance. A když je začlenění dítěte s postižením do běžné školy zátěží pro všechny, protože nejsou vhodné podmínky, logicky se vynoří obecný názor, že inkluze je neprospěšná,“ míní o postoji české společnosti vůči inkluzi Jana Bradley.

Z rozhovoru v Student.E15.cz vybíráme:

Jak vnímáte inkluzi v České republice?

Pokud se dítě vyžadující zvláštní péči násilně umístí do běžné školy, v níž nejsou žádní odborníci a učitel, který není speciálním pedagogem, musí integrovat ve své třídě i dítě s těžkostmi, nemá zdroje ani odborníky a asistuje mu jen laický asistent, učitel je přetížen a mnohdy ztracen. Domnívám se, že v ČR inkluze ještě neprobíhá. Zatím probíhá jen nefunkční desegregace. Tedy prosté umístění dětí s postižením do běžných škol, kde rozvoj dětí s postižením nezajišťují odborníci, a dítěti, které má specifické potřeby, se nedostává odborné speciálně pedagogické péče ani terapií potřebných k optimálnímu rozvoji. Dítě s postižením má sice ze zákona možnost navštěvovat běžnou školu, ale pokud tam nejsou zdroje a odborníci, nepomůže to onomu dítěti a neobohatí to ani ostatní žáky.

Myslím si, že začlenění dětí s nějakým postižením do běžných škol v ČR není propracováno, chybí odborníci a finance. A když je začlenění dítěte s postižením do běžné školy zátěží pro všechny, protože nejsou vhodné podmínky, logicky se vynoří obecný názor, že inkluze je neprospěšná, nefunkční a zcela kontraproduktivní. A vzniknou tendence propagovat segregaci (i lehce) postižených dětí a vyčlenit postižené děti z běžné společnosti. Krok zpátky.


5 komentářů:

Ygrain řekl(a)...

"Zatím probíhá jen nefunkční desegregace"

Tesat do kamene. Protože lidé se nebouří proti inkluzi, ale "inkluzi".

Unknown řekl(a)...

Nejsem si jistá, zda některého žáka základní školy obohatí přítomnost spolužáka s poruchou chování, který narušuje vyučování vulgárními výkřiky a občas někoho praští nebo někomu něco sebere nebo žáka s autistickou poruchou, který verbálně nekomunikuje a chová se nevyzpytatelným způsobem, či žáka s mentálním postižením, který sice nikomu neubližuje, ale není schopen se spolužáky normálně komunikovat.
Neobohatí je asi ani přítomnost inteligentního spolužáka s těžkým sluchovým postižením, který komunikuje pouze znakovým jazykem, který neovládá ani učitelka a dokonce ani jeho asistent.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nastal čas pro protestní akce. jdu dát přes víkend něco dohromady.

Nicka Pytlik řekl(a)...

spíš všechny obohatí

Zejména pak obskurně pofiderní neziskovky, které se pro to svoje lehkožití pídí po každém tématu, z kterého by mohlo aktuálně něco kápnout, ber, kde ber.
O odbornících na vzdělání, komzultantech a auditorech vděčných za každou příležitost se hlubokomyslně naparovat nejlépe v přímém přenosu už ani nehovoře.

Zatímco ve Státech je systém speciálního vzdělávání propracovaný, v Česku je stále ještě v plenkách.

Ale kdežpak 'je stále ještě v plenkách'. Každého alespoň trošku soudného člověka nezatíženého nezanedbatelným americkým primitivizmem, zejména pak elit, musí napadnout formulace 'je už zase v plenkách' s naprosto nezbytnou potřebou přebalit, poděláno až za ušima.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Možná, že obohatí. Ale než ta inkluze u nás opravdu nastane, co v těch zbytečných padesáti letech ?

Okomentovat