26.9.17

Radka Hrdinová, Zuzana Brandová: O řemeslo není zájem. Zedníků nebo pokrývačů na učilištích rychle ubývá

Sehnat dobrého zedníka, klempíře nebo pokrývače? Možná za pár týdnů nebo měsíců, když budete mít trochu štěstí. A bude hůř, hlásí většina učilišť a odborných středních škol, které se zaměřují na stavebnictví. Učně jim přetahují hlavně strojní a elektrotechnické obory.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Na některých školách mají s naplněním jednotlivých oborů tak velké problémy, že je raději úplně uzavřely. Budoucí klempíře (ale také menší obory čalouník nebo kamnář) kvůli malému zájmu zcela přestali vyučovat například na Střední škole stavební a dřevozpracující v Ostravě. „Teď naposled byl v ohrožení i obor malíř. Jsme jediní v kraji, kteří malíře učí, v ročníku máme jen jednu skupinu, 12 lidí,“ říká ředitel školy Jan Štursa.

Žáci ubývají už léta prakticky ve všech učňovských oborech s tím, jak klesá počet dětí v ročníku. Jestliže v roce 2005 žilo v Česku přes 120 tisíc patnáctiletých, letos jich základní školy opustilo jen něco málo přes 90 tisíc.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici na stará kolena litují, že se nevyučili nějakému pořádnému řemeslu, aby po nich něco hodnotného zůstalo. Ale třeba k tomu ještě dojde.
Řemeslníka aby pohledal, a když už se najde, tak aby se u něho po celou dobu výkonu stálo a dohlíželo na kvalitu jeho práce. Jo jo. Déžáví.
Na druhou stranu ale v případě potřeby a nouze má provádění různých prací svépomocí nezanedbatelný kultivační potenciál. Vrací se doby, kdy si chirurg postaví komín a právník zavede vodu až do chaty. Zručný a myslící člověk si nakonec nějak poradí. Jen to nemehlo zůstane nemehlem. Dobrým řemeslníkům přejí pytlici slušné živobytí a hezké výdělky.

Okomentovat