23.9.17

Radka Hrdinová: Děti nemá kdo učit

Dětí přibývá a nemá je kdo učit. Školy berou i nekvalifikované.

Ještě na začátku září se na internetu daly bez problému najít inzeráty, ve kterých zoufale hledali učitele pro 1. stupeň. Ředitelé škol, do kterých dorostly silnější populační ročníky, se stále častěji dostávají do obtížně řešitelné situace. K zápisu chodí více prvňáčků a to znamená, že musí otevřít více tříd. Pro nové třídy ale potřebují učitele. Jenže z těch se hned z několika důvodů stalo nedostatkové zboží.

Z článku v MF DNES vybíráme:

„Že učitelé budou chybět, o tom se vědělo dopředu. Pokles počtu studentů na učitelských oborech je navíc rychlejší, než by odpovídalo demografickému vývoji,“potvrzuje Radka Wildová z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Ani kdyby všichni absolventi u učitelství zůstali, nedokázali by nahradit kantory odcházející do důchodu, natož posílit pedagogické sbory přetížené generací žáků narozenou za babyboomu na počátku tohoto desetiletí.

Navíc řada absolventů do škol buď vůbec nenastoupí, nebo se v nich příliš dlouho neohřeje. „Zejména pokud poslední rok učí, získají dobrou představu o tom, jak to reálně funguje. Mohli si například jinak představovat kolektiv ve sborovně, ověří si finanční možnosti, které jim dává učitelský plat,“vysvětluje Radka Wildová. Absolventi učitelství pro 1. stupeň jsou podle ní zpravidla tomuto povolání věrnější než ti, kdo se připravují pro výuku starších dětí. Alespoň na začátku. Jenže pak následuje další vlna odchodů. „Nastoupí, rok až dva jim trvá, než si najdou jinou práci, a pak ze školství odejdou,“dodává Radka Wildová.

2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Kdyby studentům k tomu učení na základních školách vytvořila pedagogická fakulta nějaké slušné podmínky, tak by jich možná do škol nastupovalo více. Ale když oni ještě na konci srpna neznají rozvrh na následující akademický rok, je to opravdu ubohé. Chápu, že VŠ začínají většinou až v říjnu, ale pro základní školy, které jedou od září, je to velká komplikace. Buď tedy studenta, který by i učit chtěl, nezaměstnají, nebo ještě v průběhu září mění xkrát rozvrh.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Není-li dostatek kvalifikovaných učitelů, nezbude, než se ztotožnit s nemodernějšími trendy vzdělávání pro konkurenceschopnost v dvacátém prvním století a sbory učitelů transformovat na houfy průvodců. Tím se zabije několik much najednou a české školství pak především.

Okomentovat