11.9.17

Milan Kůtek: Kdo může zachránit české školství? Firmy a banky

Jenom ze státní kasy se krizi ve školství prostě nepodaří vyřešit nikdy. Dlouhodobé podhodnocení učitelů je přitom ostudou. A co takhle zkusit sponzoring ze strany firem a bank?

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Chtěl bych vyzvat všechny podnikatele, firmy, manažery a banky, aby zvážili návrh přispívat podle svých možností na zvýšení podhodnocených mezd učitelů. Bohatýři všech firem, spojte se! Vždyť i na vás měli vaši učitelé celoživotní vliv, vložili do školní práce s vámi kus sebe samých a teď se o to snaží i u vašich dětí a vnoučat. Byla by to možná určitá možnost, jak učitelům „splatit dluh“. Oni totiž za své neodpovídající ohodnocení nemohou.

Je to tak trochu jako ve vztahu rodičů a dětí. Ten je nejprve nereciproční, protože když jsou děti malé, rodiče o ně pečují bez nároku na adekvátní odměnu. Prostě to dělají jako svůj životní úděl a odměnou jim je jenom něco nevyčíslitelného – dětský úsměv, štěstí, spokojenost. Časem se ale okolnosti změní a nemohoucí rodiče potřebují vrátit pomoc od svých dospělých a finančně zajištěných dětí. Nevyhnutelná životní reciprocita.


Žádné komentáře:

Okomentovat