1.9.17

Matěj Hynek: Naštvaný učitel: Odbory jsou moc „měkké“, čas na stávku nastal už dávno

Velkým tématem se v závěru prázdnin staly platy učitelů. Školské odbory si s vládou vyjednaly příslib jejich zvýšení, vysoké školy zatím tak úspěšné nebyly. Zástupci vzdělávacích institucí se v pátek chystají do Betlémské kaple, kde chtějí na tristní stav českého školství upozornit. Odbory zatím nechtějí strašit stávkou, s tím ale někteří pedagogové nesouhlasí. Ti svou nespokojenost chtějí dát najevo před začátkem páteční akce odborů. Organizátorem tohoto protestu se stal Pavel Himl, přednášející a člen Rady vysokých škol.

Z rozhovoru v Blesk.cz vybíráme:

Proč jste se rozhodl svolat shromáždění na protest proti nízkým platům vysokoškolských pedagogů v den, kdy na nízké platy ve všech úrovních českého školství chtějí upozornit i zástupci odborů?

Sám jsem vysokoškolský pedagog, jsem i členem Rady vysokých škol, která se sejde i na akci odborů. Ale protestu odborů jsem chtěl dodat trochu důraz. Přijde mi totiž, že se odbory, stejně jako Rada vysokých škol, měly ozývat mnohem hlasitěji a mnohem dřív.

Myslím, že i učitelé měli už daleko dříve zvažovat stávku a brát se za svá práva. To shromáždění by mělo být takovým důraznějším projevem nespokojenosti se situací ve školství.


Pavel Šimáček rozhovor komentuje na sociální síti Facebook takto:

"Chápu vyjednávací taktiku odborů i to, že se jim podařilo v minulých letech nějakých navýšení financí dosáhnout..." Ta taktika by mne fakt zajímala - 6 let jsem strávil na MŠMT na oddělení, které mělo platy učitelů v gesci - nějaké zvláštní tlaky ze strany odborů na přidání jsem nezaregistroval. Když Dobeš zvedl nástupní platy pedagogů od 9.PT na 20.000, udělal tak proto, že to měly VV v programu, ne kvůli odborům. Ty se paradoxně začaly projevovat až ve chvíli, když na místě ministra/ministryně byli ti z ČSSD, přičemž je poněkud obtížné rozlišit jejich odlišnost (viz náměstek z MŠMT Pícl, předtím místopředseda ČMOS PŠ, předtím náměstek z MŠMT). Občas se v rámci připomínkového řízení nějak projevily, aby zachovaly nějaké zdání či připomněly svou existenci, jako když do zákona o pedagogických pracovnících prosadily ve sněmovně zvláštní odstavec o pracovní době (který jimpředtím MŠMT odmítlo a který je naprosto o ničem, spíš věc výkladově zkomplikoval) nebo si vynutily úpravu navrhovaného ustanovení o přespočetných hodinách, čímž došlo k naprosté zmršenině.

Žádné komentáře:

Okomentovat