4.9.17

Martin Fendrych: Národ Komenského se zbláznil. Učitele platí mizerně, ale valí na ně obří odpovědnost

Neexistuje tlak společnosti, aby učitelé brali víc. Zato vidíme, jak rodiče na kantory přenášejí odpovědnost za výchovu svých vlastních dětí.

Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Zažíváme rozpor, pro svoje děti chceme "jen to nejlepší", ale v klidu přijímáme fakt, že na pedagogy kašle jedna vláda za druhou. Samo sebou se politici, ministři školství a financí a premiéři snaží, aby to vypadalo, že na učitele myslí, že jim platy "neustále zvyšují", ale - jako často v politice - jsou to jen řečičky. Do škol nenastoupí ani polovina absolventů pedagogických fakult a více než čtvrtina z nich to do pěti let zabalí a ze školství mizí pryč.(...)

Je známo, jak školy zatížila inkluze, trend naprosto žádoucí a moderní, který však často neprovází dostatek profesionální podpory, asistentů, školení či vzdělávání (a dostatek času se školit a vzdělávat). Nejde jen o inkluzi, novela školského zákona nutí základní i střední školy, aby šly tvrdě proti šikaně. Zase: je to v pořádku, jenomže taková situace vyžaduje velké úsilí kantorů, často tvrdé střety s rodiči, mimořádné psychické vypětí.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Koukněte, paní učitelko, kluk doma po sobě vůbec neuklízí a ani se nemeje!
Tak nám teda řekněte, co s tím jako uděláte?

CatCatherine25 řekl(a)...

Článek je v podstatě pravdivý, jenom nevím, kdo se zbláznil. Národ to asi nebude.

Okomentovat