4.9.17

Markéta Hronová: Platy učitelů se zvýší nehledě na výsledek voleb. Jejich postavení to ale nezlepší, tvrdí studie

Ať už volby vyhraje kterákoliv strana, učitelské platy budou vyšší. Podle studie think-tanku IDEA přesto skoro žádný ze slibů učitelům o moc lepší postavení nezajistí. Podívejte se, jaké změny ve školství politici nabízejí.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Sociální demokraté a lidovci slibují víceméně totéž − a také to, co už řekli v tomto volebním období −, a sice že se platy budou během čtyř let postupně zvedat na 130 procent průměrné mzdy. Vzhledem k tomu, že dnes mají čeští učitelé zhruba 110 procent průměrné mzdy, by to oproti současnosti bylo navýšení o dvacet procentních bodů, což je v evropském srovnání kupředu moc neposune. STAN slibují skokové navýšení platů hned po volbách. Jejich záměr by Česko výrazně posunul z posledních pozic v Evropě, ale je otázka, zda by se na to tak rychle našly ve státním rozpočtu potřebné desítky miliard.

Ostatní strany o časovém horizontu nehovoří a uvádějí konkrétní částky, které by se učitelům na výplatních páskách měly objevit. V tomto případě je zase problém, že neberou ohled na růst platů ostatních zaměstnanců, vůči kterým se učitelské platy poměřují.

"Může to tedy dopadnout stejně jako v současném volebním období. Učitelům se sice zvedaly platy, ale pořád mají nejméně a jejich situace se v porovnání s jinými profesemi, které také dostaly přidáno, nezlepšila," říká Münich.

Žádné komentáře:

Okomentovat