7.9.17

Markéta Hronová: Pětileté děti musí povinně do školky, tisíce jich ale nepřišly. Úřady se neshodnou, kdo je má hledat

Od září musí pětileté děti povinně chodit do školky, přesto města evidují stovky předškoláků, kteří se nezapsali. Ministerstvo školství si stále s resortem práce a sociálních věcí nevyjasnilo, kdo má případy nepřihlášených předškoláků s rodiči řešit. A tak musí jednotlivá města situaci řešit po svém.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Města se k tomu postavila po svém. V Brně vyčkávají na závazné stanovisko ministerstev, která se zatím nedohodla. Karlovarský magistrát už obeslal rodiče doporučenými dopisy. "Z 90 nepřihlášených dětí se dodatečně zapsalo 18. Narazili jsme na případy, kdy dítě pobývá v cizině nebo se odstěhovalo do jiného města," upřesnil mluvčí Karlových Varů Jan Kopál.

V Mostě rodiče dohledávají přímo v terénu. "Spousta z nich však má trvalé bydliště na magistrátu nebo se na nahlášené adrese nezdržují, pak mnoho možností nemáme," řekl Petr Baraňák z tiskového odboru. V Ostravě se díky spolupráci školského a sociálního odboru podařilo většinu dětí dohledat.

5 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ať si je hledá ten, kdo tohle vymyslel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Prý někde učitelky mš chodí po rodinách. Osvěta je halt osvěta.
Alespoň si užijí trošku toho vzrůša v jinak poměrně nudné práci.

Eva Adamová řekl(a)...

Ježišmarjá, a kdo dříve řešil, když rodič nepřihlásil dítě na základku? Nevěřím tomu, že by se to v minulosti nedělo. A někdo to prostě řešit musel a ta pravidla pro řešení této situace jednoznačně musí existovat. Jenže případů nepřihlášení do MŠ je podstatně víc a někteří evidentně raději dělají mrtvé brouky, než aby přiznali, že je to jejich práce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ucitelky nejsou hledaci. At si to delaji socialky nebo ti trubci, co si mysleli, ze pitomym zakonem nekomu zmeni mozek.
Kdysi davno se chodilo do rodin. Ma kolegyne jednou uklouzla na exkrementu na chodbe a byla pul roku mimo proces.
Jsem rada, ze navstevy uz nejsou v me naplni prace. Bylo to dobrodruzo, o ktere nestojim.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jedním z významných bodů denní režimu povinné základní vojenské služby bývalo bojové rozdílení. Nebo tak nějak. Aby všechno klaplo, napadlo někoho zařadit před to BoRo bod příprava na bojové rozdílení. Časem se k všeobecnému veselí začala vyhlašovat i příprava na tu přípravu.
A tak i ve školství někoho chytrého napadlo, že aby se v prvních třídách základní školy mohly dětičky řádně zkompetentňovat, zgramotňovat a zkonkurenceschopňovat už od prvního září šmahem, musí na to být povinně předpřipravovány nejméně jeden rok před nástupem na tu naši povinnou základní školní docházku. Že si ty pomalejší a dostatečně nevyvinuté děti mohou šlehnout ještě roček odkladu, jen dobře. Jedenáct let povinné docházky do zkopetentňovárny ještě nikoho nezabilo.
Je jen otázkou času, kdy někoho ještě chytřejšího napadne, že aby ta příprava na školu proběhla efektivně, je nezbytné na ni dítka předpřipravit v povinném roce přípravy na přípravu.
Tak to máme případně dvanáct let, pak čtyři roky střední školy, když všechno půjde dobře, nejvýše šest let magisterského studia, a nakonec tři krásná léta doktorantorování. To by v tom byl čert, aby po tom čtvrtstoletí zkompetentňování nebyl národ zkompetentněn napadrť!

Okomentovat