5.9.17

Markéta Hronová: Do školy se těší skoro každý prvňák, nadšení ale nevydrží. Výuka je špatně nastavená, říká expert

Těší se děti po prázdninách do školy? Šance, že děti odpoví ano, klesá úměrně tomu, jak staré je. Zatímco do školy chodí rádo 85 procent prvňáků, v páté třídě už je to jen 60 procent dětí, zjistilo dotazování společnosti Kalibro. Podle psychologů na to má vliv nejen to, že učitelé nedokážou děti zaujmout, ale i to, že čím jsou starší, tím mají více mimoškolních zájmů.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Přitom pokud škola děti nebaví, jen těžko mohou dosahovat úspěchů a dál se rozvíjet. Přestože někteří pedagogové tvrdí, že učení bolí a není rozhodující, zda děti baví, nebo ne, podle Radky Wildové, prorektorky z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, je přátelské prostředí pro děti důležité.

"Jestliže škola sleduje jen znalosti a zaměřuje se na výklad a zkoušení naučených poznatků, nepodněcuje v žákovi tvořivost a kreativitu. Je potřeba si uvědomit, že škola má předávat nejen znalosti, ale i dovednosti," říká Wildová.
Řada škol už to tak dělá, Wildová přesto připouští, že některé školy tak svou funkci nevnímají.

Zaujmout děti není jednoduché a podle dotazníkového šetření Kalibra se to učitelům příliš nedaří. Ve škole se nudí třetina třeťáků, 42 procent páťáků a přes polovinu sedmáků. Pocit nudy se v posledních pěti letech proti předešlému pětiletému období zhoršil ve všech ročnících zhruba o deset procentních bodů. "Naopak proti dřívějšku mají děti pocit, že jsou učitelé o něco spravedlivější a ony mají větší možnost volby při výuce," uvádí analytik z Kalibra David Souček.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Do školy se těší skoro každý prvňák, nadšení ale nevydrží.

Jo jo. Je to bída.
Do manželství se také skoro každý těší. A to tam nemusí povinně!
Pokud to 'chodí rádo' má lineární charakter poklesu, pak v prvním ročníku střední školy je to už jen necelých 29 % a v prvním roku vysoké školy necelá 4 %. Na konci magisterského studia už víc než 21 % studium nenávidí. U doktorantů je to po třech letech bádání v oboru už celých 40 %!
Po dosažení šestatřiceti let pak celoživotní vzdělávání nenávidí všichni komplet. A do školky se ve třech letech naopak úplně všichni těší. Pytlikům jen vrtá hlavou, proč tam tolika dětí usedavě plače.

Okomentovat