9.9.17

Jarmila Smejkalová v anketě k novému školnímu roku: Novým ministrem by měl být především odborník - pedagog

Jak hodnotím působení ministra školství Chládka, ministryně Valachové a ministra Štecha? 4, 5, 5!

Co přejete českým učitelům a žákům do nového školního roku?

Učitelům přeji zvídavé studenty, méně byrokracie a více peněz a žákům přeji hodně úspěchů v jejich studiu.

Jaký by měl být nový ministr či ministryně školství?

Měl by být především odborník - pedagog. Měl by více naslouchat učitelům a odborníkům z praxe. V každém případě by si měl učitelů vážit, neměl by je urážet.

Jak hodnotíte působení vlády Bohuslava Sobotky a ministrů školství Chládka, Valachové a Štecha na školství?

Jeden horší než druhý/třetí. Za jejich působení došlo k nárůstu administrativy, byly přijaty špatné předpisy, kterými se musí školy řídit.

3 komentáře:

Petr řekl(a)...

Mám dojem, že jednoho pedagoga jsme v čele resortu nedávno měli... nezdá se mi, že by to dovedl k nějakým světlejším zítřkům. Ministerstvo má řídit kariérní politik, který bude schopen vidět všechna ta portfolia (vzdělávání, mládež, sport, výzkum) z dostatečného nadhledu a obklopí se lidmi, kteří mu to uhlídají v detailu, a ponese za ten resort politickou odpovědnost. Pedagog z praxe, co to je? Učící učitel? Takový že by to mohl řídit? Možná tu nějaký politický génius, který přejde ze třídy rovnou do kanceláře v Karmelitské, existuje, ale nezdá se mi to pravděpodobné. Docela pěkně je to dokládají trudné osudy ředitelů škol, z kterých se stali náměstci...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministrem, a nejen školství, by měl být přiměřeně myslící a nesebestředný člověk, nezatížený poklonkováním komukoli. Hlavně ne odborník na vzdělávání. Pitomců je všude dost. Platí o jakékoli pozici v jakékoli profesi.
To třeba jedni pitomci zašantročili ceduli 'Nepouštějte vodu do stoupaček!', a jiní pitomci ji pustili v pátek večer, aniž by o tom kohokoli informovali. Tak pár partají úspěšně vyplavili. Pohoda.
To kriterium použitelnosti pro funkci ministra je ovšem značně rozporné. Přiměřeně myslící a nesebestřený člověk totiž nikdy ministrovat nepůjde.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ministr nemusí být učícím učitelem (ani bývalým), stačí když učícím učitelům bude chtít a umět naslouchat.

Okomentovat