26.9.17

Barbora Cihelková: České děti se málo učí

Patříme k zemím, kde děti tráví učením málo času Podstatnější ale je, zda tento čas tráví efektivně.

Ráno v půl sedmé budíček, od osmi do půl druhé škola, po ní kroužky a večer ještě hodina či dvě nad učením a domácími úkoly. Tak vypadá běžný den českého žáka základní školy. Věnují naše děti vzdělání času moc, nebo málo? A jak jsou na tom jejich spolužáci v ostatních evropských zemích?


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

„Úkoly se ve Francii dávat nesmějí, to ale neznamená, že se děti doma neučí. Ve škole jsou hned od první třídy až do odpoledne, učí se i v družině, pak přijdou domů a zase se učí. Kroužky, jak je známe z Česka, tu moc rozšířené nejsou, děti by na ně ani neměly čas,“říká Lucie Karásková, která žije s dvěma školou povinnými dětmi v Paříži. Idea nedávat dětem úkoly, protože jsou údajně přiznáním, že škola nezvládá svou úlohu, a také překážkou v rovných příležitostech ke vzdělání a studijní kariéře pro všechny bez rozdílu národnosti a sociálního postavení, dostává v praxi na frak. „Školáci stráví domácí přípravou spoustu času, jen se tomu nesmí říkat úkoly,“vysvětluje Lucie Karásková. Její děti prý doma pracují na takzvaných projektech – mají například spolu s dalšími spolužáky sepsat historii jedné městské části, ale také napsat esej o tom, co dělaly o prázdninách.

Podobně „zakázané“jsou úkoly v již zmíněném Finsku. Dětem se nezadává počítání příkladů nebo nácvik psaní, projektové úkoly jsou ale běžné a prý i časově náročné. „Vzdělání ve Finsku probíhá téměř korespondenčně. Žáci si chodí do školy vyzvednout zadání úkolů, prodiskutují je, mohou se zeptat, na co chtějí, ale hlavní část činnosti vykonávají doma. Tak trochu mají výhodu v tom, že v osamoceném stavení postaveném ve zmrzlé tajze nemají příliš rozptylujících podnětů, které by je od učení odváděly,“popsal svou zkušenost s finským školstvím na webu EDUin učitel Jan Polák, který na běžné finské škole strávil osm týdnů.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

České děti se málo učí

Vskutku? A co znamená to 'učit se'. To pytlicí snad ani nikdy neslyšeli.
Nebo... počkejte! Žeby Lenin?

mohou se zeptat, na co chtějí

To v takové české posttotalitní škole se mohou zeptat, i na co nechtějí.
Jen žádné úkoly! Ve škole poklábosíme, a doma si to po večerech natlačte do hlavy sami.

Unknown řekl(a)...

Patříme k zemím, kde děti tráví učením málo času?

Z jakého srovnávacího výzkumu to vyplynulo?
V kolika zemích a na jak početném vzorku by prováděn?

Miloslav Novotný řekl(a)...

Dejte vědět, až Lidové noviny napíšou neblbost o školství. Rád si to přečtu.

Okomentovat