13.8.17

Ze sociálních sítí: A co víte o Ohmově zákonu vy?

Ondřej Šteffl připravil v návaznosti na diskusi na sociální síti Facebook Je dobře ve školách učit Ohmův zákon? a odpověď Miloslava Novotného anketu pod názvem "Dotazníček pro každého, i pro ty, kteří o Ohmově zákonu neví nic ;-)"4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

To by pytliky zajímalo, jestli se u druhé otázky jedná o žárovky téhož typu, napájené totožným napětím, jestli se jedná o napětí stejnosměrné, nebo střídavé, a také jestli je poptáván odpor statický či dynamický.
A také by pytliky zajímalo jestli analogicky ke třetí otázce platí třeba Archimedův zákon nejpřesnějí pro nafukovací kruh, Zemanovo člunek, či letadlovou loď.
U páté otázky pytlikům chybí informace o čase od zapnutí spotřebiče.
Pytlici jsou přesvědčení, že za těchto okolností si děti ve scio školách užijí legrace až nezřízeně.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, zlatý Cermat a jeho čepice a epizeuxis...Ygrain řekl(a)...

"K čemu potřebuji XY" je standardní otázka líných studentů. Ano, omezit faktografii je nezbytné, protože s rozvojem vědy a poznání množství faktů nezvladatelně narůstá. Ale zdůvodňovat nutnost omezení tím, že většina dospělé populace něco nepoužije a použít neumí, ještě neznamená, že by se to skutečně mělo vyškrtnout. Protože něco se učit a naučit, i když to třeba později zapomeneme nebo nepoužijeme, nás pořád někam posouvá, a nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, aby si určil, co potřebovat bude nebo nebude. Ne, Ohmův zákon jsem nikdy nepoužila, ani si už nepamatuju jeho formulaci, ale vím, že se týká proudu, odporu a napětí, a pokud si to budu někdy potřebovat dohledat, mám alespoň nějakou představu, co hledám a s čím to souvisí, takže nesežeru úplně každou blbost, na kterou bych mohla v hlubinách internetu narazit.

PS Fyzikální jednotky nazvané po lidech se teď píšou s velkým písmenem?

m vanek řekl(a)...

Pan Šteffl neví o čem je Ohmův zákon. Měl by se zeptat nějakého fyzika a elektrotechnika. Ać se to zdá logické, El. odpor s jednotkou Ohm je u Ohmova zákona ta nejméně důležitá veličina. Tedy dotazník postavený z velké většiny na odporu není zrovna validní. Pokud chce opravdu dělat závěry, musí napřed sestavit řádný dotazník, který bude mít vypovídající hodnotu.

Okomentovat