17.8.17

Zdeněk Sotolář: Kampak zmizeli rodiče?

Školy dnes úkoluje kdekdo. Teď se přidali také čeští zubaři. Novopečený prezident České stomatologické komory Roman Šmucler chce stomatologickou osvětu po učitelích. 

„Dnes se podle něj pořádná osvěta ve školách nedělá. Ministerstvo školství sice s výchovou ke zdraví počítá, do povinného vzdělávání ji zavedlo dokonce už před třinácti lety, výsledky jsou ale podle zubařů mizivé. Kazy se dětem tvoří dál.“ Viníkem jsou školy. „Školy totiž mají při výuce poměrně velkou volnost – je pouze na nich, kolik času osvětě věnují a jakou formou děti poučí.“

Ale že zmizely kdysi pravidelné preventivní prohlídky všech žáků, na to zubaři zapomněli? A samozřejmě si s obvyklou novinářskou poučeností nevzpomíná ani autorka článku! Lékaři nás kdysi prohlédli dvakrát ročně a měli tak dost prostoru i pro poučení o správné péči o chrup. Ostatně i dnes by to mělo být samozřejmou součástí preventivní prohlídky. Nebo ošetření.

Něco dalšího hodit na školy a učitele je už osvědčeným trikem. „Některé školy využívají nabídek odborných organizací, které mohou ve školách tuto problematiku rozšířit, další se účastní různých soutěží týkajících se ochrany a bezpečnosti,“ přibližuje některé způsoby mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.“ Ale kampak zmizeli rodiče?

Mám lepší nápad. Co takhle preventivní prohlídka s doprovodem rodičů? Škola může poučit, ale rodiče mohou doma daleko účinněji kontrolovat, jak péče skutečně probíhá. Když se mluvilo o sexuální výchově, musely školy ustupovat tlaku rodičů, kteří takovou výchovu ve školách odmítali a chtěli si děti poučit sami. Proč by to nemohli udělat i v případě péče o zuby?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat