21.8.17

MŠMT: Vláda schválila 400 milionů na podporu společného vzdělávání

Na podporu společného vzdělávání půjde ještě v tomto roce 400 milionů korun navíc. Vláda schválila posílení rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy z vládní rozpočtové rezervy. Peníze jsou určeny na opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a žáky nadané. Tato podpora vyplývá z novely školského zákona, která je účinná od 1. 9. 2016.


Školské poradenské zařízení doporučí žákovi na základě vyšetření konkrétní podpůrná opatření. Na tato opatření má pak žák se speciálními vzdělávacími potřebami ze zákona nárok. „Zájem ze strany rodičů je velký, navýšení peněz bylo nezbytné kvůli nárůstu žádostí o vyšetření. Peníze na speciální vzdělávací potřeby mohou jít navíc od loňského roku také do mateřských škol a školních družin. Podpora u takto malých dětí je totiž podle mezinárodních studií nejefektivnější,“ řekla po jednání vlády náměstkyně ministra školství Zuzana Matušková.

Jednou z nejčastějších forem podpory je pedagogická intervence, díky doučování se žákům zlepší prospěch a lépe se začlení do kolektivu. O téměř 3000 také meziročně vzrostl počet asistentů pedagoga.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Peníze jsou určeny na opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a žáky nadané.

V čem spočívají podpůrná opatření pro nadané žáky?
Budou mít k ruce asistenta, aby se při běžné výuce u přetíženého učitele nenudili?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pytlíku, nadaní mají dostat peníze na drahé pomůcky. Třeba jeden nadaný žák naší školy dostal celých 800,- . prý abych mu nakoupila nějaké chytré encyklopedie.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale může to být i hvězdářský dalekohled! A vzhledem k možnosti kombinování podpůrných opatření bych k dalekohledu přidal i paraván.

Unknown řekl(a)...

Nadaných jsou dle ČŠI statisticky 2% žáků školy. Kdo hledá, tak prý najde. Tak stále hledáme a hledáme, protože nám to bylo vytknuto ČŠI. Máme se zaměřit i na negativní projevy žáků mimořádně nadaných
- vykřikuje, dominuje diskusi,
- odmítá kooperativní činnosti,
- šaškuje, je třídní klaun,
- diskutuje o rozhodnutí učitele, odmlouvá,
- nerespektuje pravidla,
- ruší ostatní při práci,
- nenosí pomůcky,
- zapojuje se do šikany,
- je pro něj typické denní snění,
- dostává poznámky, napomenutí, zhoršenou známku z chování,
- neplní domácí úkoly,.....

Dospěl jsem k závěru, že se nejedná o 2% populace na ZŠ, ale o plných 98%. Bude na tyto nadané taky dost peněz?

Unknown řekl(a)...

Na vzdělávání nadaných dětí neexistuje žádný univerzální recept. Nadání mohou být velmi individuální a velmi rozmanitá a jen s malým množstvím z nich může pracovat základní škola. Sportovní, hudební, výtvarné,ale i např. technické nadání potřebuje často odborné vedení, na které ve škole není prostor ani čas.
Ve škole nejvíc ze všeho pomáhá poskytovat žákům s určitým druhem nadání v některém ze školních předmětů dobrou radu, podle potřeby odborné vedení a hlavně: nedělat z nich exoty.

Okomentovat