28.8.17

Markéta Zemánková: Do školy už v srpnu, prázdniny by začaly v červnu. Změna pomůže dětem i rodičům, říká její zastánce

Posuňme letní prázdniny v Česku o měsíc tak, aby začínaly už v červnu, kdy jsou mimo jiné delší dny. Lidé by se dostali co ciziny levněji a bez stresu v dopravě, změna by se projevila také na konci pololetí kolem Vánoc. Navrhuje to gymnaziální profesor Milan Kůtek. Asociace cestovních kanceláří pak navrhuje zavedení takzvaných klouzavých prázdnin, což by prodloužilo letní sezonu. Ministerstvo školství ale změny odmítá.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Ministerstvo svůj odmítavý názor nezměnilo, ale o argumentech se jeho zástupci podrobněji bavit nechtějí. "Podle nás jednoznačně převládají důvody proti, například případná nutnost změny školského zákona. Negativně by to ovlivnilo organizaci přijímacího řízení na střední školy, rozkolísané by byly i termíny pro přijímací řízení na vysoké školy," říká mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Ministerstvo podle ní nedostalo žádné konkrétní požadavky na takovou úpravu od rodičů či žáků ani ze strany učitelů a škol. Proč by změna zákona byla takový problém nebo proč by se současně nemohly posunout i prázdniny na středních školách, mluvčí odmítla upřesnit. Neuvedla ani, zda ministerstvo uvedené možnosti v posledních letech nějak hlouběji analyzovalo.

5 komentářů:

Unknown řekl(a)...

"klouzavých prázdnin"

Mají je v Německu. Každá spolková země to má jinak. Vtip je v tom, že většina spolkových zemí má stejný nebo vyšší počet obyvatel než ČR. Půlit, čtvrtit na desetiny atd. je pro ČR nesystémové a nevhodné. Cestovky nechť jdou ve svém byznysu jiným směrem. A kdo byl v černu třeba v Chorvatsku, tak vám potvrdí, že voda je studená jako led. Na pobyt v Karibiku většina z nás taky nemá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Myšlenka začít prázdniny už v červnu je bezesporu zajímavá. Stejně se už pořádně nezkompetentňuje a jen se jezdí po exkurzích. V každém případě by pytlici byli pro dvouměsíční prázdniny i zimní. Děsí je představa dítek brodících se sněhovými závějemi a lyžařské pobyty by také mohly být levnější.
Takže
- první pololetí srpen, září, říjen, listopad,
- druhé pololetí únor, březen, duben, květen.
A při té příležitosti by se také mohla pořešit ta nevyváženost obou pololetí. Pokud žák je nedostatečný v prvním pololetí, neskládají se žádné opravné zkoušky. Pytlici by se velmi přimlouvali za to, aby se nic neskládalo ani při nedostatečnosti v druhém pololetí. Mnohé by se tím vyřešilo.
Třeba jako při aplikaci pravidla, že pokud žák neodevzdá svoji práci, nebo odmítne se nechat přezkoušet, nesmí být klasifikován. Jakože pohoda, pohoděnka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A čemupak se věnuje takový gymnaziální profesor? Jaká je jeho náplň práce?

Jirka řekl(a)...

To staromilství žurnalistů je mi sympatické. Gymnaziální profesor zní vznešeně. Což takhle základoškolský kantor? Čím dál častěji shledávám v sobě pokračovatele obrozeneckých kantorů (právě poslouchám Jakobína). Alespoň budu připraven, až budeme muset zpívat jen tak, jak vrchnost píská. Kdo se vyvaruje falešných notiček, bývá v kolektivu i u veřejnosti oblíben.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To pytlici mají náklonost spíše k padagogickému písmáctví.
'Jejich spisy jsou většinou zajímavé spíše jako historický dokument než jako literární díla. Zachycují poměrně věrně dobové vzdělávací reálie.'

Okomentovat