29.8.17

Markéta Hronová: Bez zvýšení schodku rozpočtu na lepší platy učitelů nebude, tvrdí Pilný. Učitelé a akademici chystají protest

Učitelé chtějí v pátek upozornit na kritickou situaci ve školství a přimět vládu, aby schválila navýšení učitelských platů a rozpočtu vysokých škol. Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) ale není možné těmto požadavkům vyhovět, pokud vláda zároveň neodsouhlasí zvýšení rozpočtového schodku. Rozhodnout by se mělo na jednání koaliční rady v pondělí 4. září.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Učitelé s akademiky a odboráři plánují na pátek společný protest, kde chtějí členům vlády popsat kritickou situaci ve školství a znovu vyslovit své požadavky na navýšení platů učitelů a zvýšení rozpočtu vysokých škol. Ministři by jim podle svých slov rádi vyhověli, ale v rozpočtu už na to nejsou peníze. "Vláda by musela odsouhlasit zvýšení rozpočtového schodku. Jinak požadavky na růst peněz pro školství nelze uspokojit," řekl HN ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Učitelé požadují 15procentní navýšení platů, nejlépe už od listopadu. Vysoké školy chtějí, aby vláda dodržela slib a přidala jim 4,5 miliardy korun. Použít je chtějí především na zvyšování platů vysokoškolských pedagogů, stipendia doktorandů a posílení potřebných oborů, jako jsou učitelství či lékařství.


Žádné komentáře:

Okomentovat