9.8.17

Kateřina Valachová: Dvouleté dítě do školky? Já bych to nechala na rodičích

Diskuse o dvouletých dětech v mateřských školách nabývá nemalých rozměrů a především se v ní objevují poněkud absurdní argumenty. Dostává se do roviny z jiného světa: Dvouleté děti do školky „musí“ versus „nesmí“.

Z článku autorky na jejím blogu na iDNES.cz vybíráme:

Proč bylo toto opatření přijato? Na to je snadná odpověď. Ani já ani vláda jsme nevycházeli z nějakých dalekosáhlých psychologických výzkumů. Na základě znalosti reality jsme zjistili, že občané mají takovou potřebu. Nebylo to nijak složité – již v těchto letech je v českých školkách několik tisíc dětí mladších tří let, tedy dvouletých. Tam, kde to kapacity a personální obsazení dovolují, vycházejí ředitelky školek vstříc poptávce občanů. A patří jim za to dík. Nevyvolává to žádné významnější problémy. Naše data dále říkají, že poptávka po takové službě je ale podstatně vyšší, než nynější možnosti. Proto jsme přijali systémové řešení. A jak jsem uvedla, tak toto řešení má také několikaletou přípravnou fázi, během které se budou nutné kapacity a také finanční zajištění zvyšovat. To ale značí, že mateřské školy začnou postupně nabízet větší prostor pro dvouleté děti. Takže poptávka bude uspokojována postupně s tím, že od onoho roku 2020 vznikne právo umístění dítěte.

3 komentáře:

V. řekl(a)...

Já bych nechal na rodičích i to, zda pětileté dítě půjde nebo nepůjde do školky, soudružko exministryně...

Fanda Moudry řekl(a)...

O dvouleté dítě se má starat maminka nebo tatínek. Snaha zavést opět "socialistické jesle" je zločinem na dětech. Pětileté dítě nechť klidně zůstane s dědečkem, babičkou,..doma! Desetiletá školní docházka je blbost a ignorují ji především ty skupiny kvůli kterým byla zavedena.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by nechali na rodičích a na samotném dítěti, jestli půjde do školy jakékoli.
Když bude dítko v životě něco potřebovat, nezanedbatelně efektivněji se to pak prý doučí, říkal Ondřej Šteffl, zakladatel nového typu školy.

Okomentovat