14.8.17

Kateřina Perknerová: Inkluze po roce: Méně administrativy, více peněz

Legislativní rada vlády dnes rozhodne o vyhlášce, která v některých bodech upravuje společné vzdělávání dětí. Praxe dává nejlepší odpovědi na to, zda se zákonodárci strefili do černého. Podpůrná opatření pro inkluzivní vzdělávání vešla v účinnost loni v září. Zákon byl ovšem přijat už na jaře 2015 za ministra Marcela Chládka. Podpořily ho všechny tři koaliční strany.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

O vylepšení současného stavu se snaží i vyhláška, kterou legislativní radě vlády předkládá ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD). Platit má od 1. září. „Vychází například vstříc zaměstnancům poradenských zařízení, kteří budou mít o měsíc víc času na vypracování zprávy a doporučení pro rodiče a školu,“ sdělila Deníku náměstkyně Národního ústavu pro vzdělávání Jana Zapletalová, která se jako odbornice podílela na ročním vyhodnocení inkluze. Toto opatření bude platit jeden rok, aby se ulevilo zahlceným poradnám, které nemají dost lidí.

Zařízení zároveň mohou poslat zprávu rodičům písemně, což jim ušetří cestu do poradny. Její doporučení k péči o potomka s handicapem si pak převezmou přímo ve škole.

Zvyšují se také pravomoci ředitelů, kteří sami mohou rozhodnout, kolik dětí bude ve skupině, kde se uplatňují intervenční pedagogická opatření. „Místo čtyř tam bude moci být až šest žáků. Celkový objem peněz, tedy 25 tisíc korun na skupinu, se nemění. Beze změny zůstává i působení asistentů pedagoga, v zákonném rozsahu na něj mají nárok děti od 3. stupně postižení,“ zdůraznila Zapletalová.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tady se to smí, takže píšu: paní redaktorka si asi dělá prdel!!!!!

Okomentovat