9.8.17

Julie Hrstková: Chceme, aby děti hledaly kvalitní vzdělání venku?

Univerzita Jana Amose Komenského zatím nezískala zpět akreditaci pro obor speciální pedagogika. Výčitky Akreditační komise vůči UJAK, které poukazují na nekvalitní vzdělání, lze rozšířit na řadu tuzemských vysokých škol. Mladá generace, pokud může, míří za vzděláním do zahraničí.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Ve chvíli, kdy učitelé, zdravotní sestry a další veřejní zaměstnanci potřebují pro výkon povolání "papír", často bez ohledu na praxi, vždy se najde někdo, kdo jej poskytne. Rozhodující je víra ve finanční a společenský přínos diplomů a razítek.

Výsledkem je degradace titulů a mnoha vysokých škol. Zaměstnavatelé, především z privátní sféry, v takové situaci už raději nepoptávají titul, ale znalosti. A mnozí z těch, kteří na diplom po náročném (hlavně finančně) studiu dosáhli, zjišťují, že nevede k vytouženému vysokému platu.

Vedlejším efektem snížení úrovně českého vysokého školství pak je odliv těch nejchytřejších nebo těch, kteří mají možnost, za kvalitním vzděláním do zahraničí.
3 komentáře:

m vanek řekl(a)...

To zase objevujeme Ameriku.

Eva Adamová řekl(a)...

Jenže ti, kteří získávají titul na UJAK, EPI Kunovice a podobných vysokých školách na studium na prestižních zahraničních univerzitách nemají IQ a za peníze je možná dům v Praze, ale nikoliv v Oxffordu. A těm, kteří na takové studium mají, to přejme. Ono tam totiž budou odcházet, i kdybychom UJAK a podobné školy zrušili.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Není někde nějaké pojednání o tom, jak je to s kvalitou školy a její prestiží?
Jaké jsou podstatné znaky toho či onoho, čím je co dáno, jde to ruku v ruce, a nebo je to totéž? Jak se v zájmu o školu promítá vliv tradice či módnosti, a tak nějak podobně.
V Česku kvalitní vysoké školy nejsou? A pokud už ne, tak proč?

Okomentovat