30.8.17

Daniel Münich: K diskusi o platech učitelů

V postupně gradující diskusi o platech učitelů se to hemží různými procenty a dalšími setsakrametsky důležitými detaily. Pro většinu laiků nebude snadné se v tom vyznat.

Půjde mimo jiné o:
  1. Navýšení (nebo jen tarifních tabulek?) od listopadu (nebo až od ledna?), o 15 %. A vůči jaká základně? Vůči té poslední známé za rok 2016?
  2. Navýšení na 130 % průměrné mzdy v ekonomice. Pozor to je něco jiného než ad 1). A ta průměrná mzda v ČR bude ta za rok 2016, ta poslední známá za 1. kvartál 2017 nebo ta předvídaná pro celý rok 2017 nebo ta za rok 2018 včetně vlivu již plánovaného výrazného zvýšení platů ostatních zaměstnanců ve veřejném sektoru?
  3. Navýšení na X % úrovně ostatních vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců (jen ve veřejném nebo i soukromém sektoru)? Tohle je mimochodem číslo, které je velmi důležité. Platy vysokoškolsky vzdělaných jsou ale mnohem vyšší než těch středoškolsky vzdělaných....
  4. Navýšení bude jen pro učitele nebo i pro ostatní pedagogické pracovníky, kterých je téměř 30k celých úvazků (není jich rozhodně málo)?
  5. Navýšení bude včetně pro učitelky mateřských škol, které mají platy ještě nižší než učitelé na ZŠ?
  6. Navýšení bude včetně učitelů škol soukromých?
  7. Navýšení bude i pro nepedagogické pracovníky ve školách?

Odkazy na články:Žádné komentáře:

Okomentovat