17.8.17

90’ ČT24: Nová pravidla pro předškolní vzdělávání

Zajímají vás novinky v předškolním vzdělávání? Pak se podívejte na středeční pořad ČT24 90', kde byl hlavním hostem ředitel odboru předškolního a základního vzdělávání MŠMT Jaroslav Faltýn.

Letos poprvé je zhruba pro 110 tisíc pětiletých dětí poslední ročník v mateřské škole povinný. Novinka má být hlavně přínosem pro ty ze sociálně vyloučených lokalit. Povinná předškolní docházka má i svá úskalí. Někteří rodiče s ní nesouhlasí. Jako alternativu vidí domácí vzdělávání. Proti tomu se staví Ministerstvo školství, podle něj jeden rok v kolektivu dětem usnadní adaptovat se na pravidelný režim, který je pak čeká ve škole. Školky musely zajistit místo pro všechny pětileté děti. Některé už mají plno, jinde zůstala prázdná místa. Úřady zjišťují, kolik dětí rodiče nezapsali vůbec a kolik dětí bude chodit do jiné než spádové školky. Celkem by mělo v novém školním roce do mateřinek chodit skoro 400 tisíc dětí. Rodiče museli do školky přihlásit děti, kterým zbývá poslední rok před nástupem do školy. Pokud to neudělali, čeká je postih, na pokutě mohou zaplatit až 5000 korun. Opravdu může rok ve školce usnadnit adaptaci dítěte na samotnou školní docházku? Jaké mají možnosti rodiče, kteří nechtějí zapsat své děti do školky?Video na webu České televize

Doprovodný chat s hostem

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici tak nějak v mentální mlze a bez znalosti souvislostí zachytili snad náznak sdělení, že jakýsi problém s dvouletými dětmi ve školce by měl být pořešen tím, že malé děti vládnou vysokou schopností napodobovat. Jakože by asi mělo k nápravě postačit pár dobrých příkladů z jejich okolí.
Pytlici v žádném případě nechtějí brát komukoli jeho pracně formulované ideály, ale odvážili by se tvrdit, že děti, a nejen děti, mají sklony napodobovat sice dobře, ale spíš všechny možné nepravosti, než jednu pravost. A pytlici by řekli, že tomu principu ušlechtilé nápodoby nejspíš nevěří vůbec nikdo. Kdyby to tak hezky fungovalo, nebyli by učitelé nuceni trdlovitě držet přestávkové dozory na chodbách. Úplně by postačilo si vždy vypěstovat pár kultivovaných žáků, kteří by byli schopni se při chůzi nepozpřerážet až ke školnímu úrazu, a pohoda pohoděnka.

Okomentovat