13.7.17

Ze sociálních sítí: Václav Trojan píše Radku Sárközi a signatářům petice za zamítnutí kariérního řáduVážený pane Radku Sárközi a ostatní signatáři petice proti kariérovému řádu,

dnes slavíte a jistě si užíváte zdánlivého vítězství. Poslaneckou sněmovnou neprošel návrh kariérového systému učitele a vy máte určitě pocit, jak dobré věci jste pomohli.

Máte pravdu, že navrhovaná podoba kariérového systému nebyla dobrá (škoda nevyužití myšlenek předchozích návrhů i utíkajícího času).

Máte pravdu, že český vzdělávací systém má mnoho úskalí a oblastí, které je nutno řešit – peníze, přípravu a nedostatek učitelů, postavení ředitelů, selektivitu škol a mnoho dalších.
Máte pravdu, že se vám v krátké době podařilo najít hodně odpůrců této podoby kariérového systému a dosáhnout dnešního stavu.

Každá mince má ovšem dvě strany. Bourat a poukazovat na černá místa systému je velice jednoduché, pokud člověk nepřináší nic nového.

Mýlíte se, protože každá suverénní profese kariérový systém potřebuje a její členové mají přirozený zájem, aby byla ukázána excelentnost a nezastupitelnost její práce. Té se ovšem nedosáhne zahleděním do sebe, uzavřením a odmítáním požadavků a kritérií kvalitní práce.
Mýlíte se, protože správně nastavený systém vytváří podmínky, aby se kultivoval učitelský terén. Jen si musíme připustit, že každý proces změny potřebuje svůj čas a pro všechny nemůže být nikdy ideální a spravedlivý v různých etapách implementace. Ideální stav neexistuje a změna přináší rozkolísání stavu.

Mýlíte se, že amorfní volnost zajistí kvalitu učitelské práce nějak sama od sebe, to je utopie. Ani mezi učiteli, ani mezi řediteli nejsou všichni vynikající, mnoho lidí se veze a věří, že tomu bude co možná nejdéle a přitom by třeba neměli před dětmi vůbec stát. Ti vynikající naopak mají zájem, aby byli odlišování od těch podprůměrných.

Mýlíte se, že jste dosáhli vítězství. Krátkodobě snad ano, nic se nemusí měnit. Tato cesta ovšem k budování skutečně profesionální podoby učitelské profese nevede. Jistě si uvědomujete, že jsme asi ztratili další učitelskou generaci, protože prosadit kariérní profesní pravidla bude v budoucnosti zatíženo právě dnešním zkreslováním, strašením a odmítáním změřitelného profesního rozvoje učitelů.

Vynikající učitelé budou ze škol dále odcházet - kým se bude zaplňovat uvolněný prostor, to dnes lze těžko odhadnout. Tyto osoby mohou být zcela jistě ovladatelné a stádně využitelné pro další petice. Pořád věřím tomu, že to není váš záměr…

Zdravím a přeji pohodové léto, Václav Trojan


Václav Trojan je vedoucím Centra školského managementu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

26 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

No víte, ten salám není nic moc, je trošku nazelenalý a asi už nebude dobrý, ale na jídelním lístku momentálně nemáme nic jiného, co bychom Vám mohli nabídnout. Možná že byste se mohl najíst z vlastních zásob. Že nic na jídlo v batůžku nemáte? No tak ten salám prostě sežerte, třeba se neposerete.

V. řekl(a)...

pokud člověk nepřináší nic nového.

Cim dal vice chapu hlasku "Bylo to jak nove. Vlastne jeste horsi."

Radek Sárközi řekl(a)...

Další člověk, který si neváží názoru 21 609 petentů z řad učitelů a uráží je. Smutné...

obyčejná učitelka řekl(a)...

Vynikající učitel - i pod tím si lze představit cokoliv. Každá škola bude mít tuto představu jinou.
Pedagogická fakulta by se měla hlavně starat, aby z ní vycházeli lidé nadšení představou, že budou učit, a nikoli odrazení, se širokým rozhledem a přirozenou potřebou celoživotního vzdělávání, dostatečně "propraktikovaní", aby věděli, do čeho jdou. A klidně s testem IQ a EQ na vstupu.
Školský systém by měl rozvázat šňůrky své svěrací kazajky (i když "stát" se domnívá spíše, že je to zavinovačka, protože učitelé nejsou schopni zodpovídat za svou práci), přestat vymýšlet čím dál plošnější a komplexnější testovací biče a dát prostor všem formám vzdělávání. Zatím jen "nepovoluje", snaží se omotat vše stejnou "zavinovačkou".
A ke kariernímu systému - až budou transparentně a odborně vybíráni ředitelé, může se nechat na nich, aby ocenili ty nejlepší a udělali z nich třeba uvádějící učitele. K tomu ale potřebují jednak odborné kompetence (tady by se mohly pedagogické fakulty vyřádit) a hlavně PENÍZE. A to jisté, stálé, dostatečné, nárokové.
Už ne-obyčejná učitelka

Petr řekl(a)...

Stale si kladu otazku, jestli je pan Sárközi jen naivni aktivista, co ma problemy s egem, nebo je zatim jeste nejaky rafinovanejsi populisticky plan. Kazdopadne to Pyrrhovo vitezstvi si ucitelsky stav vypije v nasledujicich letech az do dna.

poste.restante řekl(a)...

Učitelský stav si toho za posledních x let musel "vypít" tolik, že už má nadosmrti zkažený žaludek.

Každopádně si kladu otázku, jestli je pan Petr jen tak naivní, nebo jestli má na kariérním řádu nějaký osobní zájem.

Petr řekl(a)...

Prekvapive osobni zajem na kariernim radu nemam absolutne zadny.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pane Trojane,

v čem je pointa vašeho dopisu? Měl být přijat špatný návrh jen proto, aby byl aspoň takový? Koupíte si děravý hrnec jen proto, že jiný není k mání? Neměl byste spíše peskovat MŠMT za jejich nekvalitní práci? Zamyslel jste se nad tím, co si kariérní řád myslí o vašich absloventech, kteří potřebují dvouleté adaptační období?

poste.restante řekl(a)...

Víte pane Petře, jste jediný diskutér a to zdůrazňuji, který se opakovaně angažuje ve prospěch kariérního řádu. To mne zaujalo.

Fakt, že přes 20 000 učitelů se natolik angažovalo, aby dali svůj podpis proti Kariérnímu řádu je podle mne jasným důkazem přinejmenším toho, že se MŠMT nepodařilo jeho smysl učitelům vysvětlit.

A kromě toho trvám na tom, že ten návrh je paskvil. Věcně i obsahově.

Petr řekl(a)...

Vite, ja neobhajuju karierni rad, ze by se mi bezvyhradne libil. Z te kritiky leccos uznavam, i kdyz nektera tvrzeni v petici byla lziva a manipulativni. To nechme stranou, v zapalu boje manipuluji obe strany.

Petr řekl(a)...

Zakladni problem vidim jinde: je strasne naivni myslet si, ze vlada bude razantne pridavat ucitelum bez neceho, jako je karierni rad. Argument ministerstva financi bude ze do cerne diry prisypavat penize nebude. A verte, ze nijak nestrukturovanou masu 150 tisic ucitelu jako cernou diru vidi. Zadny karierni rad po tomto debaklu dalsich 5-10 let nevznikne. A tim je vcelku dano, jak se budou vyvijet platy ucitelu. Mrzi me to, ucitele by si lepsi platy zaslouzili.

poste.restante řekl(a)...

Tak proč?
Protože "aspoň něco" je lepší než nic?
Je vyhladovělému "lepší" dát laxativa?

Kariérní řád ve stávající podobě je špatný.
A MŠMT, protože není schopno obhájit nárůst platů jiným způsobem, použilo ho jako alibi. To je jen zbabělost a alibismus. A to je nepříjemné si přiznat.

Petr řekl(a)...

Vite, jak mam k MSMT kriticky vztah, tak toto mi pripada mimo. Ve vsi ucte neni v silach jednoho ministerstva presvedcit celou spolecnost, ze ucitele jsou duleziti. Vylezte nekdy ze sve ucitelske bubliny, v niz o tomto neni treba nikoho presvedcovat.

Petr řekl(a)...

Podivejte se treba do te debaty na rozhlasu, jak absurdni reseni si predstavuji bezni lide... to jsou taky volici

pratavetra řekl(a)...

"Ve vsi ucte neni v silach jednoho ministerstva presvedcit celou spolecnost, ze ucitele jsou duleziti."

Asi jsem se praštil do hlavy. Já to naopak vidím tak, že právě ono jedno ministerstvo přesvědčuje společnost, že učitelé jsou služba zdarma!

Navíc netuším, proč by jen jedno ministerstvo mělo přesvědčovat ostatní. Před každými volbami je to téměř priorita pro každou stranu a poté...

"Argument ministerstva financi bude ze do cerne diry prisypavat penize nebude. A verte, ze nijak nestrukturovanou masu 150 tisic ucitelu jako cernou diru vidi."

Takže školství (regionální určitě), které každou korunu prokazatelně vyúčtuje, je přirovnáno k černé díře? Hmm, tak to já ty černé díry vidím úplně jinde. Kdyby učitelé učili stejným způsobem, jak se tady např. staví dálnice a silnice, tak je tady třetina lidi negramotných. Pak bychom si mohli povyprávět, zda jsou učitelé důležití.

poste.restante řekl(a)...

Jenže o to právě jde.
Ministerstvo musí přesvědčit lidi = voliče, že tady existuje problém.
Nikdo dnes už nepochybuje o tom, že zdravotní sestry jsou problémem. Ale museli jsme si "počkat", až jich začal být takový nedostatek, že se zavírají oddělení.

Školy přežívaly doposud "díky" populačnímu propadu.
Teď začínají být problémy, protože přišly silnější ročníky.

Doktoři si dokázali své nárůsty vystávkovat a "vyodcházet".

Jen učitelé jsou slušní pitomci a tak sehrávají roli užitečných idiotů.

Jen si představte, že by střední školy zavřely na měsíc během maturit kvůli stávce učitelů". To by bylo řevu.

A poznámky o "bublinách" si nechte od cesty.
Jsem původní profesí technik - ajťák a většinu profesního života jsem strávil mimo školství.
Debatami s "chytráky" pod různými články jako je ten na ČRO jsem strávil víc času, nežli je mi milé. Ty nic neřeší.

Buďto se najde ministr, který bude umět argumentovat, nebo musí "bouchnout do stolu" sami učitelé.
V opačném případě nás čeká buďto kolaps systému, nebo v lepším případě jen pokračování stávající stagnace a propadu vzdělanosti.

Jenže: "Blbost a nevzdělanost nebolí."
Tak ji holt nikdo nemá odvahu řešit.


A kariérní řád žádným řešením nebyl. Situaci by jen zhoršil.
V navržené podobě to byl jen "kariéristický neřád", jak jsem ho kdysi nazval.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vylezte nekdy ze sve ucitelske bubliny

A helemese! Pán mimo tu bublinu je. Zřejmě se mimo už narodil. To se to pak nahlíží na všechno globálně, tak nějak v těch širších souvislostech.
Takoví pytlici sice v bublině setrvávají právě a jen po dobu svojí přímé vyučovací povinnosti a po dobu dozorů nad žáky, ale propojenost všech souvislostí jim evidentně uniká. Ještě, že tu máme ty odborníky na vzdělání. Doposud to packali přímo excelentně.

Fanda Moudry řekl(a)...

Pane Petře, prosím. Vysvětlete nám všem, proč tak vehementně a pesimisticky vystupujete proti oněm téměř 22 000 podpisů proti KŘ. Těch podpisů tam mohlo být až 100 000. Šlo totiž o velmi krátký časový úsek pro podpis. Učitelé v regionálním školství už mají plné zuby "takových vizionářů" jako jste Vy. Proč nás učitele neustále strašíte a svým způsobem i vyhrožujete?

Oldis řekl(a)...

Jo je to tak, ředitele se vybírají podle toho jak umí lézt do zadele zrizovateli

Petr řekl(a)...

A co podle Vas tech 22 000 tisic podpisu dokazuje a znamena? Podle me tezko rict,ale s kariernim radem to souvisi jen volne.

Petr řekl(a)...

A jestli se citite zastrasovan tim, ze si s Vami nekdo dovolil nesouhlasit v internetove debate, asi byste mel uvazit, jestli je pro Vas prace ucitele to prave.

poste.restante řekl(a)...

Pane Petře, napsal jste:
Kazdopadne to Pyrrhovo vitezstvi si ucitelsky stav vypije v nasledujicich letech az do dna.
I další Vaše příspěvky se nesou v duchu "varování": "Však počkejte, ještě budete litovat, že jste podepisovali petice proti KŘ."
O Vaší identitě není nic známo. Klidně můžete být třeba úředníkem MŠMT. Nedivte se tedy, že někteří kolegové chápou Vaše slova jako nepřímé zastrašování.

A pokud jde o těch 21/22 000 podpisů, jen obtížně lze říci, že s KŘ souvisí "jen volně". Byly to jasně deklarované postoje proti KŘ.
Možná se chcete utěšovat myšlenkou, že šlo jen o "zmanipulované negramoty", jak naznačil i pan ministr. To je hluboký omyl.
Ujišťuji Vás, že neznám jediného učitele, který by s návrhem KŘ souhlasil.

Fanda Moudry řekl(a)...

"asi byste mel uvazit, jestli je pro Vas prace ucitele to prave."

Hmm, máte pravdu. Rétorika máte jako za bolševika. Tedy nic moc. Tak nám vysvětlete řešení prach bídné situace v resortu školství. Jak ji chcete řešit?

Petr řekl(a)...

Tak ja na rozdil od Vas nepovazuji situaci v resortu za prachbidnou. Ne vsechno je idealni, to jiste, ale zadna katastrofa se nekona. I proto ucitelum tezko nekdo vyrazne prida na platy, vsechno v prumeru funguje, tak proc zatezovat statni kasu. Inovace jako treba karierni rad nebo inkluze ucitele nechtej, tak my po nich taky nic vic nebudem chtit, a kdyz budou obcas remcat, pridame jim petistovku.

Fanda Moudry řekl(a)...

A to je to Vaše řešení? To se asi někam dále neposuneme.

Petr řekl(a)...

Nikoli, moje predikce

Okomentovat