14.7.17

Ze sociálních sítí: Český rozhlas Plus se ptá Co by podle vás skutečně přispělo k zatraktivnění učitelské profese?

Sněmovna odmítla kariérní řád pedagogických pracovníků. Je to dobré rozhodnutí, nebo ne? Co by podle vás skutečně přispělo k zatraktivnění učitelské profese? A co opravdu potřebují čeští učitelé – je to hodnotící systém založený na odučených letech? Jak jim zvýšit platy?Záznam dosavadních komentářů:

Petr Voříšek To je dobře. Úřednická představa, že kvalita učitele stoupá s počtem certifikátů a s odučenými roky, je šílená. První, co by měli zrušit, jsou tabulkové platy !! Zvýšit autonomii škol. Dovedu si představit každou zš i sš jako s.r.o. nebo o.p.s., zavést plošné školné, udělat výrazný státní příspěvek rodinám a tuto platbu realizovat jako státní vzdělávací voucher. To by byl tlak a dohled nad rozpočtem na vzdělání !! Jen by museli soudruzi z MŠMT definovat, co je kvalita a co od těch škol za svoje peníze chtějí ... a pak to důsledně sledovat, měřit a zvěřejňovat.
Manage
Petr Voříšek Na základě plošných testů (a hodnocení učitelů žáky - výzkum spokojenosti) by bylo hned jasné, kdo je dobrý učitel a kdo špatný. A byl by zde jasný systém pro bonusové ohodnocení a tlak na špatné, aby odešli. MŠMT dodnes neví, co je kvalita ve školství, natož aby ji měřili a publikovali. Hraje se pořád na to, že všechny školy jsou stejně dobré - protože jsou erární. Nejsou a všichni to víme.http://vorisek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=206391
Čím dál častěji se u nás hovoří o krizi školství.…
VORISEK.BLOG.IDNES.CZ|OD IDNES.CZ
Manage
Zdeněk Zelinger co to je za blbost zavest skolne a na to nasadit statni prispevek, nebylo by rovnou lepsi v pripade zavedeni skolneho, snizit dane a ne roztacet dalsi korupcni byrokratickou spiralu ve forme voucheru?
Manage
Gabriel Svoboda V podstatě s vámi souhlasím, jen dvě připomínky:
1. Proč by měli ministerští úředníci měřit kvalitu škol? To už by přece dělali sami klienti - do nekvalitní školy by nechodili.
2. Na základě hodnocení učitelů žáky by nebylo hned jasné, kdo je dobrý uči
tel a kdo ne. Jisté by bylo jen to, že učitel, který má nízké hodnocení, je něčím zvláštní. Ale jestli je zvláštní tím, že je to idiot, který nic nenaučí, nebo tím, že žákům netoleruje jejich lenost, to se musí zkoumat podrobněji a nepozná se to jen prostým pohledem na bodové hodnocení učitele.
Manage
Petr Voříšek Gabriel Svoboda 1) asi se shodneme, že škola (zš, sš) má nějakou funkci, zadání od státu .. a proti ji platíme z daní .. jen dnes nikdo neví, jak úspěšně (management říká, že cíle mají být jasně definované a měřitelné - to dnes nikdo ve školství nedělá) + jak by rodiny poznali nekvalitní školy? 2) pokud by se měřilo plasticky (tedy ve více parametrech), tak by to samozřejmě fungovalo dobře a věděl byste i to v čem je kantor dobrý - umím si představit základní 3 parametry: osobnost učitele (výroky jako vtipný, spravedlivý, mám ho ráda ..), kompetence (hodně toho ví, na jeho hodiny se těším, zajímavě učí, není zde nuda, hodně se zde dozvím ..), hodnocení (spravedlivý, náročný, přísný, vím co ode mne chce, ..). Z hodnocení skládat indexy a z indexů známku celkového hodnocení - srovnatelnou v dané škole a přes okres, kraj, republiku - celkově nebo jen pro daný předmět. Identifikovat ty dobré a učit se od nich ..
Manage
Jan Šaman Gabriel Svoboda V Anglii,po Druhé svět.válce,byla uskutečněna řada školních reforem. S různými výsledky a hodnoceními. Krásně je to popsáno v seriálu "Jistě,pane ministře",kterýžto seriál si dovolím vřele doporučit ke shlédnutí. Naleznete tam odpovědi a ještě je to podáno s anglickým neodolatelným humorem.
Manage
Zdeněk Zelinger Ja si nemyslim ze ta profese neni atraktivni kvuli nedostatecnemu financnimu ohodnoceni ale spis v tom ze ucitele prakticky nemaji svobodu si vybrat jakym zpusobem budou ucit a mlady elan se casto setka s byrokratickym odporem ci konzervativnim reditelem. Tak napriklad kdyz je venku pekne proc nevzit deti behem hodiny prirodopisu ven a vysvetlit jim slozeni roslin primo tam s tou blbou kytkou v ruce na louce namisto v lavici s obrazkem v knizce. a dalsi tuna prikladu by se dozajiste nasla.
Manage
Gabriel Svoboda Nás učitelé přírodopisu běžně brali o hodinách ven, takže se nedomnívám, že je to zakázané.
Manage
Jan Šaman Gabriel Svoboda Zakázané to jistě není,anžto by to muselo být zakotveno v zákonu. Což není. Ovšem záleží na osvícenosti ředitele/ředitelky školy. Mám na mysli ZŠ. Pokud nebude mít výhrady,iniciativě pana učitele/učitelky se meze nekladou. Ale ony se kladou.
Manage
Zdeněk Zelinger Tak treba za me proc bych ja osobne nikdy nemohl byt klasickym ucitelem na ZS nebo SS a to i kdyby ta prace byla dobre placena? Duvodu je vice, hlavni vsak ze ucitelske poslani neni naucit ale splnit osnovu at se deje co chce. Dale jsou predmety ktere zaky absolutne nezajimaji a nikdy je ve svem zivote potreboval nebudou, ci velmi brzo v dusledku nezajmu zapomenou a velmi by mi vadilo kdyby mel ve tride 95procent studentu kterym je naprosto sumak co rikam a jsou tam jen proto ze proste musi. Takze za me reseni ucitelske krize by byla vice autonomie ne jen pro skoly ale tez pro rodiny aby jsi mohli sami rozhodnout spolecne s potomkem pro co ze ma vlohy a na co ma smysl se zamerit a co naopak vzdat.
Manage
Honza Mráz Je to vynikající rozhodnutí. Učitelé především potřebují dobré ředitele, kteří budou plně odpovědní za kvalitu výstupů svého týmu (kvalitu absolventů), s budou tak motivovaní mít ho složený ze špičkových učitelů. Žádné byrokratické škatulky a tabulky tomu nepomůžou.
Manage
Ladislav Harvánek Co opravdu potřebují čeští učitelé? Asi by se toho našla celá řada, ale to nejdůležitější co vidím, je znovuzískání vážnosti a respektu k učitelskému povolání. Ta ztráta je dost komplikovaně vysvětlitelná, podílejí se na tom zčásti i sami učitelé a pak také nesmyslné reformy našeho školství v posledních letech. Kariérní řád je dobrá věc, jen se nesmí přeceňovat a pokládat jej za samospasitelné řešení.
Manage
Karel Bernášek Naše školy kariérní řád potřebují. Jednak jde o finance, ale jde i o motivaci k sebevzdělávání, tedy o zkvalitňování své práce s jasným dopadem i na výplatní pásku. Jistěže učitel "mazák" automaticky neznamená kvalitní, nebo lepší než-li začínající. Velký problém je počet žáků ve třídě. V poměru 1 ku 25 není čas se všem žákům věnovat, natož individuálně, jak ve smyslu vzdělávacím, tak především výchovném. Další překážka ve školství je nedostatečnost nástrojů pro výchovu mnohdy 30ti puberťáků ve třídě. Ani rodiče vždy nestojí na "straně" učitele. Často snahy školy doma dehonestují, a tím v populaci společenskou hodnotu pedagogické profese bagatelizují už ve vyrůstající generaci. V takové situaci schopný učitel ze školství odejde za prací finančně a společensky lépe hodnocenou a mnohdy s menší zodpovědností.
Manage
Slávek Miloslav Abrahám kvalitní ředitel si snad dovede vybrat a zaplatit... jen nevím jak u nás vybrat kvalitního učitele....ten poslední už má na kahánku...
Manage
Petr Voříšek zaplatit nedovede, protože jsou tarifní tabulky a na výraznější bonusy nejsou peníze + pro bonusový systém nejsou tvrdá data komu ano komu ne .. takže je to jen na pocitu ředitele

2 komentáře:

Fanda Moudry řekl(a)...

Plat nastupujícího soudce 70 000,-Kč. Hrubá mzda učitele, který odchází do důchodu je 30 000,- Kč. To snad o atraktivitě učitelské profese říká vše. A nejde samozřejmě jen o soudce a učitele. Celý systém je takto nastaven. Sociální sféra a školství je hluboce podfinancované a z toho plynou nejen nízké platy, ale také kvalita.

CatCatherine25 řekl(a)...

S platy soudců nebo lékařů se platy obdobně vzdělaných učitelů samozřejmě nedají srovnávat. Ale zdaleka nejde jenom o peníze. Dříve bylo učitelství považováno za prestižní profesi a v různých sociologických žebříčcích se učitelé objevovali na horních místech hned za lékaři, před právníky a poslanci. V současné době se tato profese setkává zejména ve sdělovacích prostředcích se stálou kritikou a nedůvěrou a každý polovzdělaný pisálek či "expert" si do kantorstva s chutí kopne.
Z toho se potom odvíjí postoj veřejnosti k učitelství jako k podezřelé profesi, kterou je třeba ustavičně hlídat, kontrolovat a poučovat, aby naší mladé generaci příliš neškodila.
Zatraktivnění učitelské profese bude dlouhodobý proces, ve kterém budou hrát závažnou roli nejen peníze, ale i etické aspekty, jako je úcta k pedagogoům, kteří se starají o vzdělanost a kulturu budoucích generací, respektování jejich vzdělání s odbornosti a také obyčená lidská slušnost.

Okomentovat