11.7.17

Zdeněk Sotolář: Zoufalé lži na webu MŠMT

Tři lži jednou ranou zvládlo dnes v 8:29 ministerstvo školství na svém webu ve vstupu s názvem 5 otázek a 5 odpovědí ke kariérnímu řádu. Místo jasných důkazů jen propagační hesla před sněmovním hlasováním.

MŠMT: Za prvé, kariérní řád povede ke zkvalitnění vzdělávání.
První lež. Líbivé heslo kvality, kterou však nikdo pořádně neumí popsat. Pouze zbožné přání a laciné zaklínadlo pro balamutění veřejnosti. Jaká přímá cestička vede od tzv. kariérního řádu ke kvalitě vzdělávání? Žádná. Do dvojky musí všichni (a všichni také šmahem postoupí), do trojky nemusí nikdo (protože druhá atestace není povinná). Kde se mezi kariérními stupni bude vytvářet kvalita?

MŠMT: Za druhé, kariérní řád přispěje ke zvýšení prestiže učitelské profese.
Druhá lež. Standard učitele vymezuje jakýchsi 11 kompetencí, které si autoři vytřepali z rukávu. Především popis postupu od prvního do třetího stupně je nesmyslný a povede buď k buzeraci, nebo k formalismu. Proč by veřejnost (včetně politiků a novinářů) měla padnout na zadek právě kvůli kariérnímu řádu? Zase jen zbožné přání. Jakou prestiž mohou mít nejhůře placení učitelé?

MŠMT: Za třetí, kariérní řád je úzce propojen s navrhovaným systémem dalšího profesního vzdělávání učitelů prostřednictvím metodických kabinetů...
MŠMT účelově přichází s novinkami, které ještě nedávno byly uvedeny jinak nebo nebyly uvedeny vůbec. Další vzdělávání učitelů je významnou systémovou slabinou a zatím MŠMT neudělalo nic k jeho zkvalitnění. Metodické kabinety byly kdysi šmahem zlikvidovány, dnes mají být další vějičkou – stejně jako uvádějící učitelé. Není to však vzhledem k tristnímu stavu DVPP vějička zcela nevěrohodná?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz13 komentářů:

Petr řekl(a)...

Nu, kdyz chcete dalsich dvacet let zivorit, zivorte...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Lepší živořit, než být za hlupáka.
Učitelé se učí, jak se konečně už ozvat. Jsou zřejmě poslední vůkol. Žáci a jejich rodiče jsou jim skvělou inspirací, kterak se svých oprávněných potřeb domoci.
Budete si muset začít zvykat, milí hoši ze státní správy. Už dorůstá generace, která si nenechá jen tak foukat. A to bude teprvá mazec.

Petr řekl(a)...

No, pral bych si to a nejen ve skolstvi. Bojim se vsak, ze pokud bude ucitelstvo prichazet jen s kritikou, bez naznaku konstruktivniho reseni, nedomuze se bohuzel niceho. Vydaje na skolstvi budou pod cim dal vetsim tlakem... pokud to cele nezkolabuje, coz nepredpokladam, tezko se budou nejak vyrazne navysovat prostredky. Nevylucuji, ze si ucitele muzou nejake jednorazove navyseni vystavkovat, ale kontinualni zlepsovani to neprinese. Stejne muzou stavkovat zdravotni sestry, lekari, duchodci...

Nicka Pytlik řekl(a)...

pokud bude ucitelstvo prichazet jen s kritikou, bez naznaku konstruktivniho reseni

Po celá desetiletí jsou pytlici znovu a znovu fascinováni ideou, že se nutně musí přijít s vlastním řešením, aby se mohlo vyslovit kritický názor. Volání po oné konstruktivní kritice svědčí od jaktěživa o beznadějné tvůrčí vyprázdněnosti volajících.

V. řekl(a)...

tezko se budou nejak vyrazne navysovat prostredky.
Opět a znovu: stačí nekrást. Tedy nevyvádět finanční prostředky mimo školy. To, že úředník považuje za absurdní, že by nebyl dále úředníkem, neznamená, že to nejde. A taky pomůže zrušení mnoha "studijních" oborů a kateder na veřejných VŠ.

V. řekl(a)...

Třeba: https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/99004/

Petr řekl(a)...

Ach, tak to uz jsem doma. Ono jaksi nejde o to, ze by kriticky nazor bez navrhu vlastniho reseni postradal legitimitu. Problem je, ze cesti ucitele se v podstate vubec na nicem neshodnou - s vyjimkou kritiky toho, o co se snazi stat. Drtivou vetsinu opatreni, proti kterym se ucitele vyrazne vymezuji, vymysleli (prinejmensim do jiste miry) jini ucitele. Typicke priklady: RVP, inkluze, karierni rad. Proc se se skolstvim u nas neda nic udelat? Skoro ke kazdemu navhrhu, rozumnemu, nebo nerozumnemu, se najde skupina dost velka na to, aby se to povedlo zablokovat, neutralizovat nebo aspon odflaknout.

Petr řekl(a)...

A proste do tehle situace neustaleho patu nikdo soudny vyrazne vice penez sypat nebude.

poste.restante řekl(a)...

Typicke priklady: RVP, inkluze, karierni rad.
Ano. Typické příklady totálně zprasených reforem. Bez ohledu na to, kdo je "vymyslel".

A pokud jde o "sypání peněz".
ČR dává na školství jedno z nejmenších procent HDP ze zemí (nejen) OECD. Jestli tohle je projev "soudnosti", pak nemám co dodat.
Jen si v klidu počkám, až systém zkolabuje úplně.

Kariérní řád je paskvil. Ví to každý, kdo si dal tu práci se s ním seznámit.
Jeho spojování s nárůstem učitelských platů je jen politická klička.
K tomu, aby mohly být platy navýšeny teď i v minulosti žádný kariérní řád nebyl potřeba. K navýšení platů lékařů a sester, nebo třeba poslanců také nebylo třeba nových "profesních řádů". Tak přestaňte balamutit.

A že se učitelé nemohou shodnout?
V tom, že kariérní řád je paskvil, se shodli vcelku většinově.
(A v názoru na inkluzi také.)

Fanda Moudry řekl(a)...

Když nebude KŘ, tak se učitelům nic nepřidá. Je to záměrně šířená lež. A dokonce to popřel "letní král" (ministr). Sdělil, že se jedná o úplně dvě odlišné kapitoly a nemá to s tarifem nic společného.
Inkluze po českém způsobu, paskvil KŘ - kdo ještě dokáže obhajovat tyto nesmysly, nedodělky?
A poste.restante má plnou pravdu v tom, že ČR dává do školství jen 4% HDP. Potřeba je téměř 6%. Tak jako v jiných zemích OECD. Tady je zakopán pes a ne v nesmyslu s názvem KŘ. jen naprostý neználek toto ignoruje.

Alles Gute řekl(a)...

Novela Z o PP v aktuálním návrhu obsahuje 2 pozitivní věci - zrušení počítaní hodin "přímé vs. nepřímé" činnosti a úpravy odpočtů hodin ve specializovaných činnostech. Obojí se dalo zařídit drobnými novelami stávajících předpisů.
Naproti tomu KŘ vymýšlí řadu nesmyslů.

Za kvalitu ručí ředitel. Dejte mu patřičné nástroje (včetně dostatku peněz) a kvalitu požadujte. Jak jednoduché...

A pozor! Je schválena novela financování, která stále nemá technické předpisy, takže si stále nemůžeme porovnat, který způsob je/byl lepší. Podle představených materiálů odhaduji, že si každý jeden učitel na středně velké škole ve své peněžence pohorší. Do systému má jít více peněz, ale zaměstná se jen více lidí... Tady by to stálo za další petici

CatCatherine25 řekl(a)...

Nevím, kdo je to pan Petr, ale je to hrozný demagog a doufám, že sám nevěří tomu, co píše.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kariérní řád je zbytečný. Jaké konstruktivní řešení Petr chce?

Okomentovat