14.7.17

Vlasta Bohdalová: Poslední zvonění (po dvou týdnech)

Normálně píšu blog ke konci školního roku na konci školního roku. Tentokrát jsem si dala pár dnů navíc. Potřebovala jsem trochu vychladnout. Dva roky velmi sympatického vývoje školství se během pár týdnů nějak divně zadrhlo.

Ještě na začátku roku to třeba s rozpočtem školství vypadalo skutečně výborně. Hnutí ANO se poprvé za ty roky tvářilo, že školství skutečně považuje za prioritu a ne za přebytečnou záležitost, ze které holding nic nemá. Andrej Babiš tehdy potvrdil rozpočtový výhled na další roky, který měl skutečně parametry seriozního financování vzdělávacích potřeb českých dětí a také českého sportu. A dnes? Vysoké školy hrozí stávkami, protože ze slibů, které šéf ANO Andrej Babiš stvrdil „rukoudáním", jsou trosky. I v jiných oblastech ANO otočilo a dělá problémy s dávno dohodnutými a schválenými kroky.

Dva roky se rodil kariérní řád. Bylo to složité a trvalo opravdu dlouho, než se podařilo najít kompromisní řešení, které vyhovovalo odborům, učitelským organizacím a které reflektovalo také množství připomínek lidí z praxe. Tento kompromis byl vložen do zákonné podoby a její schvalování probíhalo velmi racionálně do chvíle, než se zrodila iniciativa, která si říká Komora učitelů, a která ve skutečnosti z hlediska práva ani neexistuje. S použitím často neférových a nepravdivých argumentů získala tato organizace „jednoho muže" překvapivé množství podpisů pod požadavky, které znamenají negaci kariérního řádu. A v naší rozjitřené politické situaci se postavil Senát k iniciativě přesně podle zásad správného oportunismu. Kariérní řád nezamítl, ale přijal změny iniciované onou komorou, které znamenají vlastně jenom zvýšení nákladů na celý systém. Řešení připravované skutečně dva roky bylo rozbito během několika hodin hektického jednání a s pomocí petice, jejíž důvěryhodnost je založená pouze na pofiderních tvrzeních autorů.

Dlouho se také připravovala další výrazná změna, totiž uzákonění práva rodičů na místo v mateřské škole pro dítě již od dvou a nikoliv až od tří let. Byly na to získány velké investiční peníze do rozvoje školek. Našly se peníze na chůvy, na nové pedagogy. A zase se objevila petice proti umisťování dětí do školek v tak brzkém věku. Přitom nejde o žádnou povinnost pro rodiče, jak se leckdo tváří. Jde jenom o právo, o možnost pro ty rodiče, jejichž sociální situace vyžaduje, aby rodina měla dva příjmy a nikoliv jeden. Prostě pro ty, kteří si nemohou dovolit luxus, aby byl jeden z rodičů (obvykle maminka, co si budeme říkat) s dítětem doma tak dlouho.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reformovalo financování sportu a do nepřehledné džungle vneslo naprosto nový a velmi spravedlivý systém rozdělování státní podpory. Navíc byly jasně odděleny peníze pro děti a mládež od ostatních, bylo zastaveno přelévání z jedné kapsy do druhé s nejasnými výsledky a podivnou efektivitou. A pak přijde jeden skandál založený pravděpodobně (je třeba vyčkat výsledků policejního šetření) na osobním selhání několika konkrétních lidí, a celý systém je v očích veřejnosti zpochybněn. Přitom všichni, kdo věci skutečně rozumějí, potvrzují jednu základní věc – je skutečně nejlepší z těch, které kdy byly vytvořeny.

Dalo by se pokračovat menšími věcmi. Třeba i tím, že rezort přišel o ministryni, která za své dva roky ve funkci prosadila víc změn a víc peněz, než většina jejích předchůdců dohromady. Podle mého je to skutečně velká škoda, ale není to systémová věc, jako ono zpochybnění kariérního řádu nebo útoky na školky pro dvouleté děti. Ale je jasně vidět, že od chvíle, kdy se Kateřina Valachová rozhodla rezignovat (jakkoliv ji nikdo nemůže vinit z podílu na problému s dotacemi), prudce se zvedla nálada těch, kdo vidí ve školství nikoliv děti, ale prostor pro svoji vlastní exhibici a pro realizaci vlastních politických ambicí. Což je ta nejhorší zpráva pro české školství ze všech – zjevně je tu mnoho lidí, pro které představuje lákavé sousto. A pro které jsou děti zcela vedlejší.

Na druhou stranu. Právě v posledních dvou letech se ukázalo, že to skutečně jde i jinak, že školství může být vedeno způsobem, který je motivován právě zájmem dětí a potřebami učitelů, že nemusí být ve vleku osobních ambicí jednotlivců a prostorem, kde se s dětmi experimentuje. Takže na konec školního roku si přejme jedno – aby nám to vydrželo, aby školství i nadále patřilo dětem, rodičům a učitelům a aby byly i další kroky v této oblasti motivovány zájmem veřejným a nikoliv zájmy jednotlivců.

Text vyšel na webu iDnes.cz

Zdroj: ČSSD.cz

12 komentářů:

Ygrain řekl(a)...

"překvapivé množství podpisů" to může být jen pro toho, kdo má pocit, že kariérní neřád "reflektoval množství připomínek lidí z praxe", protože nemá páru, co si lidé z praxe opravdu myslí.

V. řekl(a)...

Dva roky velmi sympatického vývoje školství se během pár týdnů nějak divně zadrhlo.
Ja to vidim presne naopak. Po katastrofalnich zasazich do skolstvi v poslednich dvou letech prisla pred volbami vzpruha. Pohled z praxe je patrne jiny nez z poslanecke lavice ci uradu.

Fanda Moudry řekl(a)...

"neférových a nepravdivých argumentů"

Paní Vlasta Bohdalová je naprosto odříznuta od reality. Vůbec jí nedochází, že těch 120 podpisů pod peticí: "Chceme KŘ" je žalostně málo. Naprosto netuší nic o situaci v regionálním a vysokém školství. Neznám z naší ani okolních škol žádného kolegu ani kolegyni, kteří by tento zmetek podporovali. Ostatně soc. dem. si tímto řeže pod sebou větev.

pratavetra řekl(a)...

Tak tahle paní snad více než 20 let neučí, ale vidí "dva roky velmi sympatického vývoje školství".
"Dva roky se rodil kariérní řád. Bylo to složité a trvalo opravdu dlouho, než se podařilo najít kompromisní řešení, které vyhovovalo odborům, učitelským organizacím a které reflektovalo také množství připomínek lidí z praxe."
Ten se tu vymýšlel desetinásobně déle, až se zprznil do současné podoby. Proč by měl vyhovovat odborům? Proč neměl vyhovovat raději ředitelům jednotlivých škol, kde jedna která škola má naprosto specifické problémy a zkušenosti.

"Uzákonění práva rodičů na místo v mateřské škole pro dítě již od dvou a nikoliv až od tří let."
V jedné větě plno nesmyslů. Právo rodičů? Dítě není majetek. Přijímám dítě, nikoliv zákonného zástupce. Od tří let bude až od roku 2018. Fcí MŠ není hlídání dvouletých dětí, aby rodiče mohli do práce. Tohle není věc, která se má házet na školu. Osobně bych tuhle zhovadilost svým dětem neudělal.

O zpackané inkluzi se nám jaksi paní zapomněla zmínit.

"Ale je jasně vidět, že od chvíle, kdy se Kateřina Valachová rozhodla rezignovat (jakkoliv ji nikdo nemůže vinit z podílu na problému s dotacemi)." "Navíc byly jasně odděleny peníze pro děti a mládež od ostatních, bylo zastaveno přelévání z jedné kapsy do druhé s nejasnými výsledky a podivnou efektivitou."
Tak k tomu nemám co dodat. Osobně čekám od prosince 2017 na schválení dotací na sportovní činnost dětem v roce 2018 - Program VIII (že je je za námi více než půl roku, někomu z MŠMT vůbec nevadí).

Tak nějak nevidím, co se vlastně za ty dva roky povedlo. Vlastně jsem si vzpomněl, abych nekřivdil. Na asistenta pedagoga už nedoplácíme z nenároků.

No, ale nezapomněla si kopnout do pana Babiše, kterého ČSSD podrazila jako první. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ...

poste.restante řekl(a)...

Pane kolego, až na tu poslední větu souhlas.
Je mi jedno, jaké jsou Vaše volební preference, ale sestupovat při věcné kritice na úroveň paní poslankyně byste nemusel. Na psaní politických agitek a komentářů tady máme dostatek jiných autorů.
ČSSD v oblasti školství za této vlády podělala, co mohla. O tom není sporu.
Ale o tom v čem, kdy, jak a kdo koho v koalici podrážel, by asi nebylo dobré zapřádat úvahy na tomto fóru. Mohl bych také vyprávět jak se Babiš choval při jednáních vlády a pak vydával za své zásluhy to, co prošlo proti jeho vůli. Ale myslím, že sem to nepatří.

Milladia řekl(a)...

Rodičům slíbíte školku pro děti od 2 let a školkám podmínky nenastavíte! Dochází k překotnému nahušťování batolat ve školkách, kde ty děti strádají, trpí a mám obavy, že se taky psychicky poškozuji. Ach jo, pořád dokola.

Pavel řekl(a)...

Tak jste se krásně politovala, poplácala po zádech a teď začněte přemýšlet, pro koho vlastně pracujete. Pokud pro vás neznamená nic dvacet tisíc potenciálních voličů, tak proč lezete do politiky? Pojďte si na rok zaučit na základní školu, abyste viděla, co pro nás chystáte a jak školství "vylepšujete". A nemyslím tím den, kdy se vytáhnou nejlepší děcka, řeknou vám básničku, namalujou obrázek a usmívaj se na všechny strany. Zkuste si tu denní lopotu s papíry. Jak rád by člověk učil, chystal si vlastní materiály, studoval a zdokonaloval se, jenže k tomu má ještě jeden úvazek na papíry. Ve školství mě drží to gró - děti a práce s nimi - ale až vám nebude mít kdo učit a budete žehrat na kvalitu učitelů, pak budete muset psát mnohem zajímavější blogy, milá pí. Bohdalová!

Radek Sárközi řekl(a)...

Nezaznamenal jsem žádnou iniciativu, která by si říkala "Komora učitelů". Všiml jsem si ale, že pro kariérní řád nehlasovalo 17 poslanců za ČSSD...

Fanda Moudry řekl(a)...

Nechyběl při hlasování i pan předseda vlády za ČSSD?

pratavetra řekl(a)...

"Pane kolego, až na tu poslední větu souhlas.
Je mi jedno, jaké jsou Vaše volební preference, ale sestupovat při věcné kritice na úroveň paní poslankyně byste nemusel. Na psaní politických agitek a komentářů tady máme dostatek jiných autorů."

To mne mrzí, že jste to pochopil jako předvolební agitaci :-). Jsem totiž naprosto apolitický, nikdy jsem v žádné politické straně nebyl a nebudu. Jen jsem alergický na to, když zloděj křičí: "Chyťte zloděje!" A je mi jedno, zda si bere do úst anděla, či ďábla.

poste.restante řekl(a)...

Jen jsem alergický na to, když zloděj křičí: "Chyťte zloděje!"
Pak ovšem Vaši poznámku chápu.
Jen jsem myslel, že nebylo nutné klesat na stejnou úroveň.
Koneckonců, je před volbami. Takže Vás nemůže překvapit, že každý politik využije jakékoliv možnosti zaútočit na soupeře.
Pokud bychom chtěli v těchto půtkách soudcovat, nedobereme se pravdy ani smyslu.

Pepouš řekl(a)...

„Takže na konec školního roku si přejme jedno – aby nám to vydrželo, aby školství i nadále patřilo dětem, rodičům a učitelům a aby byly i další kroky v této oblasti motivovány zájmem veřejným a nikoliv zájmy jednotlivců.“

Souhlasím. Bohužel, kariérní řád jde přesně proti tomu.

Okomentovat