3.7.17

Veronika Neprašová, Kateřina Frouzová: Do škol se mají vrátit učitelé bez pedagogického vzdělání. Chybějí totiž vyučující přírodovědných a odborných předmětů

Dva roky platí zákon, že učitel musí mít pedagogické vzdělání. Odborníci jej ale zpochybňují. Pro změnu přísných podmínek je ANO, TOP 09, ODS a částečně i lidovci, proti je ČSSD. Učitelé jsou nejednotní, někteří kvůli změně investovali mnoho peněz do nového studia.


Celý článek v iHNed.cz

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

A všiml si někdo toho, že Zlatuškův návrh obsahuje i takovou zhovadilost, že pokud začínající učitel absolvuje dvouleté adaptační období na střední škole stane se dvojkařem jen pro tento typ školy, přestože podle zákona je kvalifikován i pro druhý stupeň základní školy?

A všiml si někdo toho, že člověk z praxe, který bude chtít učit bude muset absolvovat dvouleté adaptační období, což obnáší smlouvu na dobu určitou?

No už vidím schopné lidi z praxe a absolventy, jak se za těchto podmínek do škol pohrnou, zvláště když k tomu připočítáme platové podmínky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Do škol se mají vrátit učitelé bez pedagogického vzdělání.

Na průvodcování to stačí. Děti si budou osvojovat výstupy rvp stejně právě a jen podle svého mentálního zájmu. Výchova nevýchovou, učení neučením. Není podstatné, kdo je při tom bude opečovávat.

CatCatherine25 řekl(a)...

Kdo zase tohle vymyslel?
Školní výuka přece není jenom o vzdělávacích obsazích, které se dají z něčeho přečíst a někde vyhledat. Učitel musí ovládat různé formy a metody vyučování a vědět, jak které učivo žákům nejlépe přiblížit,aby je zaujal a aby ho pochopili. Musí umět hodnotit a klasifikovat, stanovit správná kriteria a dobře ovládat proces evaluace. Který pedagogický laik tohle umí?
Kromě toho musí učitel ovládat mnoho poznatků z psychologie, aby v té školní třádě nebyl jako slon v porcelánu. Pedagogické řemeslo je těžké a náročné a kromě mnoha vědomostí a dovedností vyžaduje i hodně dalších "lidských" předpokladů. Kdo si myslí, že tuto práci zvládne bez odborné přípravy, ten se k ní zjevně nehodí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Me fascinuje ta amplitudove se vracejici snaha o nevzdelanost v pedagogice. To je snad jediny obor, kde maji vsichni dojem, ze staci, kdyz to delate radi.
A pritom interne lpime na aprobacich, takze matikar nemuze ucit cestinu.
Ja tomu nechapu- rikaly nase LMP deti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

matikar nemuze ucit cestinu

Ale může, paní Karvaiová, může. Může se téměř cokoli.
Má-li ředitel potřebu zhojit si na učiteli svoje mindráky, klidně obětuje i žáky.

Okomentovat