13.7.17

Tomáš Feřtek: Učitelské platy: Nejdřív kvalita, pak přidat peníze?

Končí ve dvě, mají dva měsíce prázdnin a učí jak v minulém století. Učitelé mohou dostat přidáno, ale až začnou kvalitně učit. Nejdřív kvalita, pak peníze, tak je to v každé profesi. - Tenhle argument se v debatě o učitelských platech objevuje přes dvacet let. I v té současné. A nesmyslný je hned z několika důvodů.

Za prvé jsou učitelské platy u nás tak nízké, že špatně zaplacení jsou i ti učitelé, kteří opravdu končí ve dvě. Ani takový učitel prostě nemůže brát v podstatě stejně jako pokladní v supermarketu (díky za tu kampaň, nejmenovaný obchodní řetězče!). Učitelé si více peněz jednoznačně zaslouží - včetně těch, kteří výjimečné výkony nepředvádějí.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

A jedna nemilá zpráva na konec. Budeme-li přidávat tak jako doposud o procenta, možná že někteří, kteří už chtěli odejít, neutečou. Má-li však mít zvýšení platů v nastupující konjunktuře vůbec nějaký vliv na příliv nových učitelů, a jejich nedostatek už opravdu hrozí kolapsem, pak musí jít o razantní nárůst.

Představme si, že učitelský nástupní plat je třicet tisíc a běžný dvojnásobek toho současného, tedy něco mezi čtyřiceti padesáti. Ředitelský plat pak od padesáti výš, podle velikosti školy. Připadá vám to absurdní, nereálné? Mně taky. Tak si na ty částky začněme zvykat. V jiných profesích jsou běžné. A pokud tam mají zůstat běžné, musí začít být běžné i ve škole. Pokud to nepochopíme a neprosadíme, žádná budoucí konjunktura se konat nebude.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé si více peněz jednoznačně zaslouží - včetně těch, kteří výjimečné výkony nepředvádějí.

Pytlikům úplně vrhkly slzy do očí. Přece jen je to v jádru dobrý chlapec.
Ostatně jako všichni odborníci na vzdělání. Včetně těch, kteří jsou jinak úplná trdla.

Okomentovat