3.7.17

Předškolní vzdělávání v zemích OECD

OECD vydalo studii Starting Strong 2017 - Key OECD Indicators on Early Childhood Education and Care s klíčovými statistickými ukazateli ze zemí OECD o výchově a péči v raném dětství.

Přibližně třetina dětí ve věku do 3 let je v zemích OECD v předškolní péči. Podíl se pohybuje v širokém spektru od méně než 10 % dětí v České republice, Mexiku a Slovensku až po více než 50 % ve všech severských zemích kromě Finska a Švédska a v Belgii, Francii, Lucembursku a Nizozemsku.

Počet tříletých žáků v předškolním vzdělávání stoupl v letech 2005 až 2014 o 15 procentních bodů v Rakousku, Chile, Izraeli, Lotyšsku, Mexiku, Polsku, Portugalsku, Ruské federaci a Slovinsku. V zemích OECD je v průměru 70 % tříletých zařazeno do předškolního vzdělávání, rozmezí se pohybuje od 20 % nebo méně v Austrálii, Řecku, Švýcarsku a Turecku až po 95 % nebo více v Belgii, Francii, Islandu, Norsku a Španělsku.

Podrobný graf s podílem dětí v předškolním vzdělávání podle věku:


Celá studie:

3 komentáře:

zaruca řekl(a)...

S uvedením kolik dětí do tří let navštěvuje předškolní zařízení by bylo dobré seznámit se i s podmínkami, které děti v těchto zařízeních mají. Ve které zemi je dítě mladší tří let vrhnuto do kolektivu 28 kamarádů s tím, že pouze od 10-12 hodin jsou přítomny dvě učitelky, jinak je tam na třídu jen jedna???

Milladia řekl(a)...

Přesně jak uvedla zaruca - stále se srovnávají počty dětí a asi záměrně se neuvádějí podmínky vzdělávání. U nás je to zločin páchaný na dětech a učitelkách MŠ, rodiče jsou záměrně udržování v nevědomosti. Proč? O co tady jde? Peníze určitě, a co ještě?

Eva Adamová řekl(a)...

A k tomu je ještě nutno dodat, že v západních zemích matky často pracují jen na částečný úvazek, takže dvouleté dítě netrčí ve školce od šesti ráno do pěti odpoledne.

Okomentovat