10.7.17

MŠMT: Více než 360 milionů na podporu žáků se zdravotním postižením z evropských fondů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání dokončilo hodnocení výzvy s názvem Podpora žáků se zdravotním postižením I (Implementace APIV). Z 34 předložených žádostí o podporu bude finančně podpořeno celkem 25 projektů. Vzhledem k vysoké kvalitě projektů tak dojde k navýšení finančních prostředků ve výzvě o více než 60 milionů korun.

Žádosti o podporu do výzvy Podpora žáků se zdravotním postižením I (Implementace APIV) bylo možné předkládat do konce ledna letošního roku. Od té doby probíhal proces hodnocení všech předložených žádostí. Bez navýšení finančních prostředků by bylo podpořeno pouze 21 projektů, ale vzhledem k vysoké kvalitě dalších projektů došlo k navýšení alokace na 364 138 588 Kč a realizováno tak v této výzvě bude celkem 25 projektů.

„Jsem přesvědčen, že všech 25 podpořených projektů významnou měrou přispěje ke zlepšení podmínek pro inkluzivní vzdělávání. Díky aktivitám realizovaným v daných projektech budou podpořeny především děti, žáci a studenti se speciálními vzdělávacími potřebami nebo děti a žáci ohrožení syndromem týraného, zneužívaného nebo zanedbávaného dítěte,“ doplnil Václav Velčovský, náměstek pro řízení sekce operačních programů.

Cílem výzvy bylo umožnit začleňování dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol. Školy přitom musejí být schopné zajistit vhodné podmínky pro vzdělávání, aby děti a žáci dosáhli svého maximálního rozvoje. V této souvislosti se nezapomíná ani na pedagogické pracovníky, kterým pomůže například vznik a šíření chybějících metodických materiálů nebo setkávání se zkušenými kolegy. Projekty umožní i využití zkušeností z tuzemských či zahraničních stáží pedagogů. V neposlední řadě je podpora výzvy cílena prostřednictvím rodičovských fór také na rodiče dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.

Celkem 4 úspěšné projekty předložila Univerzita Palackého v Olomouci. Mimo jiné se jedná o projekt Podpora vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti pohybové gramotnosti, který je zaměřen na implementaci klíčových mezinárodních standardů v oblasti pohybové gramotnosti do českého školství. Dojde tak k vytvoření vhodných a inovativních inkluzivních postupů ve školní tělesné výchově i mimoškolních činnostech zaměřených na pohybové programy. Další projekt olomoucké univerzity má název Jedinečností uměleckého výrazu k inkluzivnímu uměleckému vzdělávání. Tento projekt se zabývá podporou dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami ve výuce na různých stupních uměleckého vzdělávání. Dalším zajímavým projektem je Kolaboratorium, jehož předkladatelem je Rytmus - od klienta k občanovi, o.p.s. Tento projekt přispěje ke zlepšení situace se začleňováním žáků se zdravotním, zejména mentálním, postižením do běžných škol. Další projekty jsou zaměřené na vznik center kolegiální podpory. Mezi jinými jmenujme projekty Základní školy v Bruntálu nebo Městského gymnázia a Základní školy v Jirkově. Centra kolegiální podpory jsou určena těm pedagogům, kteří si chtějí zvýšit své kompetence v oblasti společného vzdělávání.

Více informací o jednotlivých výzvách Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání naleznete na stránkách opvvv.msmt.cz v sekci Výzvy OP VVV.

11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky vždycky zajímalo, kolik z těch fondových peněz na nejrůznější projektování skutečně dorazí až k postiženým dětem, aby se jim lépe žilo.
A pak také, jak to bude, až fondy skončí. Potřebných dětí neubude...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jsem zmatená. Tak už zase máme zdravotně postižené? (ne ,že by se nějak ztratili, ale bylo přeci nežádoucí je tak nazývat, proto se vymyslel ten nový termín speciální vzdělávací potřeby, kam zapadá skoro všechno, včetně toho, že je někdo v Česku Polák).
Jo, já už se také těším. Třeba naše škola jede povinně v přípravném týdnu na tři dny školení - do lázeňského hotelu, s jídlem a ubytováním. A budeme tam poslouchat přednášky, které jsem absolvovala (speciálně já a dalších pět kolegyň) nejméně desetkrát.Pro nás šest dost "přínosné". přemýšlím, jakou detektivku si tam budu číst. Za peníze EU dobrý. Jen kdyby si třeba každý z nás mohl vybrat to, co potřebuje. Další podobná dvě školení proběhnou ve školním roce. To se zase všichni budeme dělit na matematiky a češtináře. Hm. Při představě totálně zmarněných peněz pro mnoho z nás, mám pupínky.

Janek Wagner řekl(a)...

Jano, proč Vás ale Vaše škola na podobná školení posílá? Pokud mám povědomí o tom, co se děje v pražských školách, tak se přicházejí agenti různých "zprostředkovatelů" a nabízejí více méně stejné zboží: uděláme to, co vyžaduje zadání šablon tak, aby zbylo co nejvíc peněz na útratu na skutečně potřebné věci. Tedy zmákneme školení jen papírově atd. ... A nabídky se liší jen výší provize.

V. řekl(a)...

Plošné sypání peněz do školství tedy opravdu nepomůže.

Eva Adamová řekl(a)...

Znovu je to ve ze strany MŠMT ve stylu: Nepochválíme-li se sami, nikdo jiný to za nás neudělá. Ono totiž ministerstvo za projektovou politiku v tomto programovém období není za co chválit. Projekty střední velikosti, které šly přes kraje, byly zrušeny a běží jen projekty megalomanské za desítky milionů a šablony. Moje zkušenost je taková, že čím více peněz se v projetu povaluje, tím víc se jich utratí za naprosté ptákoviny. No a současné šablony, to zase není nic jiného než průšvih na entou. Pro ZŠ a MŠ byly vyčleněny 4 miliardy a 1 miliarda jim tam zůstala ležet, což v podstatě znamená, že šablony byly natolik zmršené, že do nich jedna čtvrtina škol odmítla jít. Zřejmě usoudily, že tandemování, čtenářské kluby pro dyslektiky (aby se jim čtení ještě víc zprotivilo)a kluby logiky pro slabé žáky (kteří neumí ani na prstech spočítat, kolik je jedna jedna) jsou nesmysl, a že ani speciální pedagog či školní asistent zaměstnaný na jeden rok, ničemu do budoucna nepomůže. Nápad, že se šablonami zalepí díry, které po jejich skončení budou zase jen o dost větší, nemá s rozvojem škol vůbec nic společného.

V. řekl(a)...

Projekty, dotace... - příčina nedostatku peněz ve školství i ve státním rozpočtu obecně.

Pro ZŠ a MŠ byly vyčleněny 4 miliardy a 1 miliarda jim tam zůstala ležet, což v podstatě znamená, že 4 miliardy byly vyhozeny a 1 miliadrda se vyhodí o něco později.

Eva Adamová řekl(a)...

Jo a za ještě větší ptákoviny než byly v současných šablonách. Viz např. hromadné výjezdy pedagogů za hranice všedních dní, blended learning, předražené tablety či inovované dílny, do kterých stejně nikdo nechodí. A ještě máme odvahu těmto školám vnuceným šablonám říkat projekty. Do alespoň náznaku projektování mají šablony setsakramensky daleko.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To je nám ale sypáníčko penízků, lebedí si pytlici. Takové koulaté, žluťoučké...

CatCatherine25 řekl(a)...

Je možné, že by i pytlikům bylo přisypáno?

Nicka Pytlik řekl(a)...

i pytlikům bylo přisypáno?

I kdežpak. To jen jsou ti pytlici od přírody přející a jsou rádi, že alespoň druhým se sype. Pytlikům stačí, když svítí sluníčko, a nebo když leje jako z konve.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Popravde- proc vubec se takoveho skoleni budeme ucastnit nevim. Mozna snaha pani reditelky( bohuzel zemrela v kvetnu) nejak stmelit kolektiv. Spolecnym pobytem kdesi. A k tomu ta pridana hodnota skoleni. Asi nemel nikdo odvahu to z piety rusit. Nevim. Tady jsme teda asi moc dobreho manazera nemeli- vzdy bylo dost prace a papirovani. A taky vzdy prisla treba po pul roce kontrola a docela neprijemne se ve vsem stourali. Delala jsem na dvou Vyzvach a rozhodne nic nebylo jen formalni. My, jako specka jsme si nakoupili knihy a naradi do dilny. Jinak bychom utreli, jsme proste porad na konci pomyslneho ocasu.

Okomentovat