13.7.17

Michal Komárek: Historie střetů o kariérní řád je dokladem marnosti, v níž se potácí české školství

Poslanci včera odmítli akutální verzi kariérního řádu pro učitele. Část učitelů (pravděpodobně větší), odborné veřejnosti a politiků si myslí, že to je vítězství zdravého rozumu. Jiní to považují za další špatnou zprávu pro české školství. Bez ohledu na to je ale zřejmé, že spory o kariérní řád ukazují marnost a absurditu v níž se české školství potácí už více než dvacet let. A to ve třech hlavních oblastech: Rychlé střídání ministrů přináší i rychlé střídání koncepcí, plánů, podoby konkrétních dokumentů, neschopnost dotahovat věci do konce. Nehorázně nízké platy učitelů činí z návrhů typu „kariérní řád“, byť třeba i dobře míněných, zbytečnou frašku. Učitelé nejsou schopni se politikům postavit – jsou nejednotní, nemají silné zastoupení, jejich odbory jsou slabé až komické, jsou snadno manipulovatelní. Nejsou schopni vyjasnit si vlastní požadavky a snažit se je prosadit. Stojí za to, se tedy na některé momenty z již dlouhé historie střetů o kariérní řád podívat podrobněji.


Z vynikajícího přehledového materiálu na České škole vybíráme:

Shrnutí: Před cca 15 lety se intenzivně diskutovalo o kariérním řádu a reformě školství. V rámci diskusí padl například i slib, že učitelé budou brát 130% průměrného platu. Za zmínku stojí, že do diskuse o kariérním řádu se aktivně zapojovaly i některé učitelské skupiny – Radek Sárközi předložil za Učitelský odborový klub v roce 2002 vlastní návrh kariérního řádu. Mimo jiné také připomínal, že vláda už v roce 1997 slíbila učitelům 130% průměrného platu. Na stránkách Britských listů byl ovšem Sárköziho návrh kritizován paradoxně podobnými slovy, jakými kritizoval včera aktuální návrh kariérního řádu poslanec Tomio Okamura: Je to kariérní řád pro „doktory Cvachy“, pro úředníky...


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

marnost a absurditu v níž se české školství potácí už více než dvacet let.

Tu potácející se marnost a absurdity všeho typu mají jako máslo na hlavě inovátorští odborníci na vzdělání a jejich vzývači, kteří zaneřádili ještě v první polovině devadesátých let poměrně slušně fungující systém vzdělávání vším, čím je možné jej zaneřádit. A až to všechno domrví, začnou se rojit, jak obtížný hmyz, bzíkají a popichují, aby odvedli pozornost od toho svého podílu ve stylu já nic, já pikolista.
Děkujeme. Hezký den.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jen pro úplnost. Kriticky se ke kariérnímu řádu vyjadřoval nejenom Zdeněk Sotolář na svém blogu, ale prostřednictvím svých prohlášení a otevřených dopisů také celé Učitelské profesní sdružení.

Okomentovat