6.7.17

Markéta Hronová: Netestujme znalosti dětí, ale zkoumejme, jak se chovají a kde se učí, říká americký neuropsycholog

Známkování či výsledky znalostních testů nevypovídají o schopnostech potřebných pro 21. století, říká americký pediatr a neuropsycholog Steve Hughes. Přišel s revolučními testy, které se právě na kritické myšlení, sociální dovednosti či tvořivost zaměřují. Místo znalostí testují reakce dětí a prostředí, ve kterém se vzdělávají, v Česku si je vyzkouší 30 škol.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Steve Hughes představil své testy na workshopu v Praze, který zorganizoval Montessori Institute Prague. Zúčastnily se ho první školy, na nichž se testy vyzkouší, celkem by jich mělo být třicet. Na konci července bude Hughes spolu s dalšími odborníky přednášet o vzdělávání a výchově dětí na třídenním Mezinárodním Montessori kongresu v Praze.

"My to bereme spíše jako nástroj, jak se zlepšovat," popisuje jedna z účastnic školení, ředitelka Butterfly Montessori School ve Zlíně Zuzana Strachoňová. "Dává nám nové možnosti, jak nezapomenout na maličkosti, které jsou ale důležité, aby celé Montessori vzdělávání dávalo smysl," doplnila.

11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A jak by to mělo být u přijímacích zkoušek a maturit?
Žáci se dostaví s videozáznamem svého chování na chodbě školy a fotografií dětského pokoje?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Sorry, ale paní Montessori by se divila.

Cena měsíčního školného pro školní rok 2017/2018: 6500,– měsíčně

Nicka Pytlik řekl(a)...

Aniž by tu byla zjevná souvislost, napadlo pytliky, že nabídnou celodenní kurz
Jak se nenechat napálit!
Cena kurzu 82645 kč bez dépéhá.

CatCatherine25 řekl(a)...

O kurz bych měla zájem, pořád ještě se občas najdou existence, kterým na chvíli uvěřím, že to s naším školstvím myslí dobře. Jen ta cena mě trochu odrazuje, nešlo by to na splátky nebo se slevou pro kantory?

CatCatherine25 řekl(a)...

Paní Montessori by vůbec nevyšla z údivu. Svůj pedagogický systém koncipovala pro děti dělníků, u nichž nepředpokládala příliš vysokou schopnost abstraktního myšlení. Proto preferovala rozvíjení motoriky a praktických dovedností. O školném by nemohla být řeč.

Jirka řekl(a)...

Jak ale donutit rodiče, aby o svých rozhodnutích, která ovlivní životy jejich dětí, přemýšleli, nenechali se citově vydírat a ráchat se v prýštících emocích?

Jirka řekl(a)...

Od kolegy Pytlika bych nečekal, že bude střílet ceny svých jistě kvalitních kurzů od boku, ale bude schopen transparentně vyčíslit každou korunu, kterou žádá. Proč právě 82654 Kč? Chápu, že to je celodenní kurz. Co skrývá to číslo? Nechte nakouknout pod pokličku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč právě 82654 Kč?

S tím dépéhá je to rovných sto tisíc. Dobrá cena za zkušenost, která znamená doživotní ostražitost a odolnost vůči šmejdům všeho typu. Pytliky to před pětadvaceti lety přišlo na deset tisíc. Uvrtal je do toho tehdejší ředitel školy. Ale pytlici si nestěžují. Alespoň už vědí, co od koho čekat.
Sto tisíc je doopravdy dost. Ale doba se mění překotně a člověk důvěřivý by klidně mohl přijít i o víc než stonásobek kurzovného. A to se už vyplatí.
Tak ještě pro zvědavé Jiříky. Náplň kurzu spočívá ve stonásobném napsání textu:
'Já trouba, takhle vyhodit tolika peněz. Ale dobře mi tak. Příště si dám pozor!'

Nicka Pytlik řekl(a)...

Paní Montessori by vůbec nevyšla z údivu.

Odborníci na vzdělání vzali tu myšlenku, ověsili ji jak vánoční stromeček na návsi vesničky naší střediskové a vytunili ji do moderního hávu duchaprázdné alternativy.
U pytliků pro svoji ideovou ryzost velmi oblíbená skutečně pravá domácí škola otevřeně waldorfského typu s laboratorními prvky montessori podle kooperativně daltonského plánu rodiče vítáni. Kterak si pejsek a kočička dort upekli...

CatCatherine25 řekl(a)...

"Zkoumejme, jak se chovají nebo jak se učí"
To jsou docela pěkná témata na diplomové nebo doktorské práce, ale učitel přece jenom potřebuje mít nějakou zpětnou vazbu a zjistit, co žáci umějí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A zpětnou vazbu mají mít především žáci, aby shledali, co ještě neumějí.
Aby, byť inteligentní, nemuseli odkládat úspěch až za horizont všedních dnů, a mohli popracovat se svojí radostí z dobrého díla už dnes.

Okomentovat