7.7.17

Julie Hrstková: Diplom dobrého učitele nedělá

Před třinácti lety politici rozhodli, že učit se může jen s diplomem z pedagogické fakulty. Požadavky na vzdělání dlouhodobě oscilují mezi představou, že všichni mohou dělat všechno a nikdo žádný papír nepotřebuje, a povinností vysokoškolského diplomu pro profese, o nichž politici usoudí, že se bez diplomu naopak neobejdou. Obojí je špatně.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Nároky na vzdělání v Česku dlouhodobě oscilují mezi představou, že všichni mohou dělat všechno a nikdo žádný papír nepotřebuje (veselá 90. léta minulého století), a povinností vysokoškolského diplomu pro profese, o nichž politici v nějakou chvíli usoudí, že se bez diplomu naopak neobejdou (například učitelé, zdravotní sestry, policisté, státní úředníci apod.). Hlavním výsledkem pak není zlepšení vzdělávacího procesu, ale vznik řady soukromých vysokých škol. Ty dospělým nabízejí "potřebné vzdělání" (tedy to, co od nich aktuálně požaduje nějaký zákon), které víc než duši či mozek obohacuje peněženku zakladatelů těchto vzdělávacích ústavů.


Poznámka redakce: Úvodní informace v perexu článku: "Před třinácti lety politici rozhodli, že učit se může jen s diplomem z pedagogické fakulty." je nepravdivý. Požadavky na kvalifikaci jsou u učitelů různé především podle druhu školy.


9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Diplom dobrého učitele nedělá

A absence odpovídajícího vzdělání už vůbec ne.
Skutečně dobrý učitel po pedagogickém vzdělání intuitivně prahne.
Profesní vzdělání nepotřebují tak akorát pisálkové. A odborníci na vzdělání samozřejmě.

Fanda Moudry řekl(a)...

"Skutečně dobrý učitel po pedagogickém vzdělání intuitivně prahne."

Po vzdělávání dozajista prahne od rána do pozdní noci. Jen aby nám z toho vzdělávání a platu neumřel hlady. Před půl rokem odešel z naší průmyslovky mladý kolega (36 let) naštvaný jak něco. Se svým platem učitele nedosáhl ani na hypotéku. Učitel to byl vnitřně motivovaný, oblíbený a naučil. I ten diplom vlastnil. Uživit rodinu však bylo pro něho prioritní záležitostí. A jak je vidět, tak propaganda jede před volbami na plné obrátky. Školství je přece prioritou!!!!

V. řekl(a)...

vznik řady soukromých vysokých škol. Ty dospělým nabízejí "potřebné vzdělání" (tedy to, co od nich aktuálně požaduje nějaký zákon),

Nejen soukromých... I na veřejných VŠ financovaných převážně z peněz daňových poplatníků vznikla spousta nesmyslných oborů.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A dobrého právníka,lékaře ... diplom dělá?

poste.restante řekl(a)...

S jistotou můžeme z články odvodit pouze to, že diplom rozhodně nedělá dobrého novináře/novinářku. Ta by si totiž měla alespoň zjistit relevantní data - viz. poznámka J.W.

Celé to působí dojmem, že článek vzniknul hlavně kvůli posledním větám.
Ale nechtějme doplnění vzdělání od lidí, kteří něco doopravdy umí. Takových nikdy není moc, nejen mezi pedagogy. Ani s diplomem, ani bez něj.
Tipnu si. - Osobní zájem autorky?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Úkol: -soudruzi, je třeba šetřit. Na učitelích. přeci jim nepřidáme, sakra. Jak na to, má někdo nějaký nápad?

soudruzi: diplom dobrého učitele nedělá! Výborné heslo. Vražme do té kampaně pár milionů, to by v tom byl čert, abychom ty jeřábníky za katedru nedostali. nebo nějakého lékaře,co už se mu roce třesou. nebo jaderného fyzika, co už je moc ozářený. Ti nám tam půjdou, raději než na invalidku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A což třeba, že kominíků je zoufale málo, protože takovou ušmudlanou rachotu někde na střeše nechce nikdo dělat za tak mizerné peníze. Nu, co naplat, umožníme si přivydělat právě propuštěným horníkům. Mour jako mour. Hlavně, že mají k uhlí kladný vztah. Nebo tak nějak si to paninka představuje?

CatCatherine25 řekl(a)...

"Mour jako mour".
Žák jako žák, zvládne to i vyučený kominík v roli asistenta.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A rozhodně by si polepšil. Čistá práce... v suchu, teple...

Okomentovat