12.7.17

Jaroslav Foldyna: Já 27 let vidím, jak tady przníme české školství

Projev při projednávání novely zákona o pedagogických pracovnících v Poslanecké sněmovně v úterý 12. července 2017: "Víte, dámy a pánové, já jsem lodní mechanik, nejsem pedagog a do školy jsem tedy jenom chodil. Mám pět dětí, takže mám zkušenost ze školy tím, že moje děti také chodí do školy. Mám manželku učitelku, takže vím o tom, jaké problémy mají. Přátelé moji, kolegové, já vám něco řeknu. Nezlobte se na mne, když to řeknu tak explicitně. Já 27 let vidím, jak tady przníme české školství. Nezlobte se, že používám takové slovo, které se vůbec nehodí do Sněmovny. Ale to, co tady předvádíme za těch 27 let v tom školství, můžeme se plácat po rameni, jak chceme, jak je to všechno dobré, ale vy přece víte, jaká je skutečnost, jaké jsou dneska maturity, jaké jsou obory, kolik nás to stojí a co to vlastně je."

Poslanec Jaroslav Foldyna: Víte, dámy a pánové, já jsem lodní mechanik, nejsem pedagog a do školy jsem tedy jenom chodil. Mám pět dětí, takže mám zkušenost ze školy tím, že moje děti také chodí do školy. Mám manželku učitelku, takže vím o tom, jaké problémy mají. Přátelé moji, kolegové, já vám něco řeknu. Nezlobte se na mne, když to řeknu tak explicitně. Já 27 let vidím, jak tady przníme české školství. Nezlobte se, že používám takové slovo, které se vůbec nehodí do Sněmovny. Ale to, co tady předvádíme za těch 27 let v tom školství, můžeme se plácat po rameni, jak chceme, jak je to všechno dobré, ale vy přece víte, jaká je skutečnost, jaké jsou dneska maturity, jaké jsou obory, kolik nás to stojí a co to vlastně je.

A my jsme se dostali někam v této chvíli, že tady máme schválit nějaký zákon, a já tedy nepedagog jsem šel a zeptal jsem se na odborových svazech "Prosím vás, řekněte mi, zdali to chcete nebo nechcete, protože vy zastupujete ty učitele.". Bylo mi řečeno i na krajském odborovém svazu "Pane poslanče, je to nedokonalé, ale prosím vás, přijměte to, je to posun dopředu.".

Prosím vás, my tady o něčem diskutujeme a já chápu, že je před volbami, my jsme tady přece ten zákon schválili i s 33 hlasy společnosti nebo sdružení ANO nebo hnutí, promiňte, já to nechtěl říct, já jsem se trošičku rozčilil. Přece pojďme něco - jestli si myslíte, že ta diskuse k něčemu povede, a vy přece dobře víte, že k ničemu nepovede, že se tady jenom prostě budeme překřikovat a mluvit, pojďme hlasovat o těch věcech, pojďme se posunovat. Vždyť ta veřejnost musí mít psotník z nás. Ta odborná veřejnost ve školství, ti z nás prosím vás opravdu jsou na mrtvici, ti učitelé. My jsme vždycky říkali "Na prvním místě nebude banka, ale škola.". Ale vždyť to není pravda.

Takže děkuji.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dobračisko jen což! Kam se hrabou pytlici.
Dvacet sedm let se na to prznění dívá, a teď mu z toho tak nějak bouchly saze.

V. řekl(a)...

jsem šel a zeptal jsem se na odborových svazech

Neni treba vice komentovat.

Okomentovat