3.7.17

Jana Tunysová: Inkluze, která v reálu asi moc inkluzí není

Děkuji paní docentce Ivě Švarcové za neutuchající snahu vysvětlovat, osvětlovat a věnovat se tématu péče a vzdělávání dětí (vyžadujících více péče). A už se skoro bojím, že i to označení budou brát někteří chybně. Neberte prosím.

Paní docentka vždy říkala o všech dětech u nás - JSOU TO NAŠE DĚTI A MUSÍME JIM TO VYMYSLET HEZKY ve školách, a nebylo důležité ve kterých školách. Prostě podle výběru rodičů, vhodnosti školy a možností dítěte s poradenstvím ODBORNÍKŮ.


A věřte po roce 89 i v poradnách bylo ještě mnoho pracovníků, kteří doporučovali "dejte dítě do ústavu".

Když se konečně podařilo paní docentce a jejímu týmu dosáhnout toho, že snad všichni vnímali, že děti s postižením a problémy patří do škol a vymyslely návrhy jak děti, které potřebují více podpory vzdělávat, tak přišli "odborníci na slovo vzatí" a nějakým zázrakem se jim podařilo prosadit projekt s názvem Inkluze, který v reálu asi moc inkluzí není. Jsem přesvědčena, že myšlenka byla skvělá, ale potřebovala k realizaci odborníky se zkušenostmi. A ti byli u nás asi dost umlčováni. Projekty, které realizovali, byly likvidovány ve jménu dobra. Fanatismus, s kterým byla inkluze bez domyšleného podpůrného systému realizována, způsobuje zbytečné problémy. Problematice financování systému, který by byl lidský, pro všechny přístupný a respektoval svobodu volby pro rodiny a děti se věnuji 30 let. V republice je velmi málo lidí, kteří financovali tuto péči, respektovali člověka a vyznají se v problematice.

Mladí odborníci a levicově založení lidé jsou asi přesvědčeni, že dobrá myšlenka je spasí bez dobrých znalostí. Nespasí. Největším průšvihem nyní je asi to jak nyní pracují PPP (pedagogicko - psychologické poradny). Kolik lidí s praxí v nich pracuje? Kolik odborníků někdy strávilo týden se skupinou dětí s různými potřebami? Kolik let se volá po tom, aby do poraden šli pracovat "praktici" se vzděláním a zkušenostmi? Místo toho nám řídí poradny lidé po vysoké škole, bez zkušeností, bez praxe, bez znalostí základních nástrojů řízení lidí. A podobně mladí lidé řídí odbory školství krajských úřadů. Proč asi? No neodporují nadřízeným a politikům a nejsou tak na obtíž. A politici a kariéristi ve funkcích mají pokoj.

V terénu škol chybí metodici prevence pro oblasti bývalých okresů. Školy nemá kdo podporovat. Podpůrná opatření se často vypisují bez znalostí problematiky a bez opatrnosti k tomu, že pracovníci poraden nakládají s financemi daňových poplatníků. Školy potřebují podporu, finance a opravdové znalosti odborníků. Což nemají, protože ministerstvo a NÚV nemají opravdové praktiky se znalostmi a zkušenostmi. Kdo opravdu řídí INKLUZI a zodpovídá za finance se asi nikdy nedozvíme.

Nebo někdo znáte úředníka, který se hlásí k tomu, že řídí inkluzi a zodpovídá za finance, které jdou ze státního rozpočtu přes poradny? Poradny zřizují kraje, ale přitom asi nezodpovídají za finance, o kterých jejich poradny rozhodují atd.? Kdo sleduje náklady a kdo za to zodpovídá? Kdo koordinuje poradny? Kdo "ProBůh" vymyslel, že stát bude financovat inkluzi přes samosprávu a poradny bez jasně daných rozpočtových pravidel? Mohu se v mnohém mýlit, ale mladí na místech, kde nemají praxi a zkušenosti ve spojením s kariéristy tvoří tak dokonalý nesystém, že se v tom inkluze ztrácí.

Psáno jako komentář k článku Iva Švarcové: Reakce na článek Jany Bradley.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Lidé, kteří problematice doopravdy rozumějí, protože jsou vzděláni v oboru a myslí hlavou, musejí dost trpět, když vidí, jak s tím vším nakládají všelijací neumětelové a šarlatáni.

Josef Soukal řekl(a)...

Pozor na titulek

Ygrain řekl(a)...

Člověk, který myslí hlavou, viděl hned od začátku, jak to s "inkluzí" dopadne. Z čehož vyplývá, že její autoři nemysleli hlavou, ale kolenem, případně jinou částí těla, která by byla na jiném webu promptně smazána. Lidé z praxe a učitelé, kteří se s tím vším teď musejí vypořádat, můžou tou hlavou tak akorát mlátit o stůl :-(

Janek Wagner řekl(a)...

Omlouvám se za chybu v titulku, děkuji za upozornění!

Okomentovat