1.7.17

Jana Bendová: Co ničí české školství? Čtyři přání čtyř osobností, aby vzdělávání bylo lepší

Učitelé berou málo, na školy a vzdělávání dáváme vzhledem k bohatství země málo peněz. Řada odborníků tvrdí, že jeho úroveň klesá, ti nejkritičtější z nich pak, že veřejné školství je v rozvratu. Nejlepší univerzity se v mezinárodní konkurenci nijak neskví, středoškolské státní maturity jsou drahé a nefunkční. Ministři se střídají jako svatí na orloji, ředitelé škol se topí v byrokracii… Tak by mohlo vypadat stručné vysvědčení zdejšího školství. Co by s ním udělaly čtyři oslovené osobnosti, které se vzdělávání dlouhodobě věnují, kdyby si mohly splnit jedno přání?

Z článku v Reflex.cz vybíráme:

Martin Metelka, středoškolský pedagog (ředitel soukromého Gymnázia Jaroslava Seiferta Praha): Mít kvalitní školství podle mě znamená mít kvalitní školy. A jestli je škola dobrá nebo špatná, o tom rozhoduje učitel při práci s žáky a studenty a ředitel, který jim pro to vytváří podmínky. To se nedá vyhrát nikde jinde – ani na školení ke správnímu řízení, ani na setkání opinion makerů v Praze, ani na teambuildingu v Krkonoších (tam je Komenský každý). A už vůbec ne na ministerstvu, protože metodika zadávání jednotných přijímacích testů nebo nižší obsah soli v sušině čehosi ve školním bufetu to nezachrání – naopak. Přál bych si proto méně regulací a více odpovědnosti jednotlivým školám.
1 komentář:

m vanek řekl(a)...

O kvalitě školství rozhoduje ministerský úředník svými vyhláškami a jinými nápady. Občas se k tomu přidá nějakou hloupostí i zřizovatel. Blbě nastavený školní systém žádný ředitel ani učitel nezachrání. Může chvíli bojovat, ale nakonec tlaku podlehne.

Když je kapitán blbec, tak se loď stejně potopí ať je strojník sebelepší. A kapitánovi přicmrndávači u záchraných člunů tomu ještě pomůžou.

Okomentovat