6.7.17

Jan Kočenda: Pedagogické fakulty nezaručují to, že člověk bude dobrý učitel, varuje předseda studentského spolku

Předseda studentské iniciativy Otevřeno a student Masarykovy univerzity v Brně Tomáš Čakloš se snaží ukázat na nedostatky ve vzdělávání učitelů. Velký problém shledává především v jejich špatných platech. S finančním ohodnocením souvisí i prestiž povolání a samotná motivace stát se učitelem. Přestože je sám student pedagogiky, souhlasí s tím, aby se do škol vrátili vyučující, kteří nejsou absolventy pedagogických fakult.


Z interview Jana Kočendy s Tomášem Čaklošem v Aktuálně.cz vybíráme:

Proč si výuka na současných pedagogických fakultách zaslouží změnu?
Přijde nám, že na fakultách není dostatečné množství prostoru věnované pedagogické praxi. Jde zejména o přemýšlení nad tím, jak pracovat se žáky, a rozvíjení dovedností, které učitel potřebuje. Jako studenti pedagogických fakult víme, že budeme poměrně dobře připravení, co se týče znalostí zeměpisu nebo biologie. Méně jistí si už však budeme v tom, jak pracovat s žáky a skutečně je něco naučit.(...)


Jak chcete motivovat studenty, aby šli studovat na pedagogickou fakultu?
Hlavním a zásadním faktorem motivace je skutečná perspektiva učitelské profese. Ta zásadně stojí na tom, jak vypadají učitelské platy. I když budou pedagogické fakulty sebelepší, tak si každý spočítá, že dělat učitele v České republice není zrovna výhra. Český učitel má hluboko do kapsy a k tomu velké množství povinností. Myslím si, že zásadní odpovědnost padá na stát. Když učitelům dáme dobré podmínky, podporu a vzdělání, tak s motivací nebude problém.


2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Trošku panu Kočendovi nerozumím, na jednu stranu kritizuje pedagogické fakulty, že student učitelského studia neabsolvuje dostatek praxe, a na druhou stranu by do škol pustil studenty odborných oborů bez jakékoliv pedagogického vzdělání a praxe. Trochu divné, ne?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tomáš Čakloš se snaží ukázat na nedostatky ve vzdělávání učitelů. Velký problém shledává především v jejich špatných platech.

Svět se evidentně mění tak překotně, že pytlici ani nezaznamenali, že součástí vzdělávání pedagoggů je dnes i pobírání platu. To snad aby se pustili do získání svého třetího pedagogického maxima. Ještě jim do sbírky chybí první stupeň zš.

Okomentovat