20.6.17

Ze sociálních sítí: Ředitel gymnázia a SOŠ o kariérním řádu

Josef Maryáš, ředitel Gymnázia Jana Pivečky a SOŠ Slavičín, se v diskusi ke včerejšímu vyjádření odstupující ministryně školství Kateřiny Valachové na tiskové konferenci vyjádřil ke kariérnímu řádu.

Jako ředitel gymnázia a SOŠ mohu jen veřejně deklarovat, že kariérní řád v tomto stavu je neuchopitelný, nepotřebný, ekonomicky nepodložený a naprosto lidsky škodlivý. Znovu opakuji, že celoživotní vzdělání je nezbytností pro 21. století. A uvádějícího učitelé po dobu alespoň 2 let praxe za podmínku nutnou.

Znám fantastické učitele na gymnáziích, které bych nikdy nechtěl vidět na SOŠkách či základkách, stejně tak skvělé učitele na SOŠkách, ale na gymnáziu a základkách by měli velké problémy... Podobně to vidím i u učitelů na nižším a vyšším stupni gymnázia a ZŠ. Začít se MUSÍ od pilířů škol tj. kariérní příprava učitelů už od fakulty, což nyní neexistuje. Potom průběžné vzdělávání pro pozice předsedů předmětových komisí, metodiků, výchovných poradců, zástupců a koncem ředitelů…, ti mají zásadní vliv na kvalitu regionální školy. Kvalita je však velmi specifická dle typu školy a podmínek školy (saturační, regionální, sociální…).

V žádném případě nelze najít univerzální vzorec pro definici „kvalitní školy“. Kdo má zkušenosti z menežmentu různých typů škol to nutně vidí.

Zdroj: Sociální síť Facebook

2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

No konečně jeden praktik, který žije v realitě.

Eva Adamová řekl(a)...

Je vidět, že Pepu neznáte. Jeho přímluvy ředitele školy s realitou nemají noc společného a slouží u nás na Valašsku jako humoristické čtení. A podotýkám, že na základní škole a soš nikdy naučil, takže v tomto směru bohužel zase jen další teoretik.

Okomentovat