4.6.17

Zdeněk Sotolář: Kdo dělá inspekci inspekce?

Mám na mysli tu slavnou Českou školní inspekci, která neustále roztahuje křídla k dalším a dalším činnostem. Spousta užitečné práce, jak by řekl sir Humphrey Appleby ze seriálu Jistě, pane ministře.


ČŠI utrácí stamiliony za nesmyslné testovací nástroje, které testují holé znalosti zcela v rozporu s rámcovými vzdělávacími programy. To však s úkoly ČŠI alespoň souvisí, protože „získává a analyzuje informace o vzdělávání dětí, žáků a studentů“. Je smutné, že právě takové informace jsou k ničemu. Odškrtávat položky v primitivních testech rozhodně neodpovídá požadavku Školského zákona, který říká, že „základním kritériem hodnocení je zejména účinnost podpory rozvoje osobnosti dítěte, žáka a studenta.“ Zužování hodnocení na snadno testovatelné znalosti je proti smyslu cílů vzdělávání a může mít za následek zužování celého vzdělávání právě na memorování znalostí. To opravdu chceme?

Jenomže Česká školní inspekce se teď vrhá do dalších činností, které od ní nikdo nechce. ČŠI například vydává Přehled vybraných informací a zajímavostí ze zahraničí. To nijak podstatně nesouvisí s úkoly danými Školským zákonem. Ano, možná tím škodí méně než výše popsaným testování, ale možná tím také plýtvá svými zdroji určenými na úkoly dané zákonem. Má-li ČŠI tolik času, peněz a lidských zdrojů nazbyt, měla by spíše zvažovat, co vlastně musí kontrolovat. Jako třeba cedulky na dveřích. Víte, zda musí být třída značena arabskými, nebo římskými číslicemi? Že je to informace k ničemu? A copak asi na to říkají zahraniční zkušenosti? Ve Finsku inspekci zrušili. Myslíte, že by nám opravdu chyběla?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

2 komentáře:

m vanek řekl(a)...

Před lety si inspekce stěžovala, jak nestíhá, když má jednou za 3 roky zkontrolovat školu. Teď si nestěžuje, ale vymýšlí aktivity, které jí nepřísluší. Vůbec se nedivím, že inspektoři nestíhají a do zpráv píší hlouposti.
Inspekce taková, jaká je teď, je k ničemu. Stává se politickou. Bojí se, aby někomu nešlápla na kuří oko. Když musí předem na školu hlásit svůj příchod, tak to je určitě efektivní. Dnes spíš pronásleduje učitele. Výš si netroufne. Bojí se těch, co mají konexe nahoře.
Testování slibuje roky, a skutek utek. A to ne, že by neměla schopné lidi. Kde to tedy vázne?
Další mínus pro úředníky na MŠMT. Budou schopni to řešit?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve Finsku inspekci zrušili.

Nu ano! Finsko...
Země zaslíbená, která se, obdobně jako země celého světa, použije právě a jen k argumentaci, která se hodí do krámu. Pokud u nás něco funguje a je celosvětově unikátní, tak se to zruší. K Finsku se modlí kdejaký odborník na vzdělání, konzultant a auditor. Jen na tu neexistující školní inspekci se nějak pozapomnělo.
Ostatně lidi se rádi ohánějí světovostí. Čím větší pako, tím víc se světovostí holedbá. Přímá úměra v krystalické podobě s poměrně vysokým koeficientem úměrnosti.
Vždycky, když pytlici někde vidí vystavounou fotografii typického malosvětoběžníka s nějakou celebritou, zaobírají se, ti pytlici, otázkou, jestli má tu unikátní fotografii vystavenu i ta celebrita.

Okomentovat