1.6.17

Valachová: Osobní odpovědnost za náměstkyni odmítám. Budete se divit, co ještě policie vyšetřuje

Ve středu měla ministryně školství Kateřina Valachová skončit ve funkci, neskončila. Poté, co Senát vrátil sněmovně kariérní řád učitelů, oznámila, že chce ještě ve funkci na schválení zákona dohlédnout. Valachová přitom podala demisi k 31. květnu a premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentovi její odvolání. Zeman pak oznámil, že dává Valachové 10 dnů na rozmyšlenou. "Teď je to věc mezi nimi, já dál zůstávám," říká ministryně pro Aktuálně.cz a mluví také o zatčení své náměstkyně Simony Kratochvílové, která je spolu s předsedou Fotbalové asociace Miroslavem Peltou podezřelá z manipulace při rozdělování sportovních dotací. Rozhovor vznikal v úterý, tedy před projednáním kariérního řádu.


Z rozhovoru Radka Bartoníčka a Markéty Hronové s Kateřinou Valachovou v Aktuálně.cz vybíráme:

Ani jste nevěděla, že má blízký vztah k panu Peltovi?

Prosím vás, to jsem fakt nevěděla. Napadlo by vás to? Mě teda ne. Pořád nerozumím tomu, když se ptáte na osobní odpovědnost. Jakou osobní odpovědnost? Já jsem vyvodila politickou odpovědnost. Víte, kolika ministrům odvedla policie náměstky nebo jiné vysoce postavené zaměstnance, s kterými se kamarádili? To by ve vládě nikdo nebyl.

A mě fakt už žere, že já jsem přijala politickou odpovědnost, která měla souvislost s tehdejší politickou krizí, a nenechám se vmanévrovat do toho, že ministr je od toho, aby zkoumal osobní poměry náměstků. Na co máme služební zákon a šéfa státní služby? Upřímně, víte, co je nejhorší? I když má ministr podezření, tak nemůže náměstka vyhodit, na to je služební zákon, takže podezření může mít, kolik chce.

Mohla jste udělat takový systém, aby i nad touto náměstkyní byla nějaká kontrola?

Vy se budete setsakramentsky divit a bude vám líto, že se mnou takto mluvíte, až se dozvíte, co a jakým způsobem se dělo a co policie vyšetřuje. Já o tom nemůžu mluvit. A kdo všechno je tam zmiňovaný. Pak si, prosím, na tento rozhovor vzpomeňte. A myslím, že se budete stydět.(...)

Je něco, co byste teď udělala jinak?

Asi dvě věci. Při svém nástupu bych jinak komunikovala společné vzdělávání. Už jako náměstkyně pro legislativu a místopředsedkyně rady vlády jsem upozorňovala na to, že by se mělo mluvit s učiteli, ale nikde je nevidím. Byla bych schopná lépe učitelům říct, tohle je pro vás plus, tady na to dáme pozor, tohle určitě bude, tohle bude za dva měsíce. Ale myslím, že to nejde úplně na mou hlavu, protože v okamžiku, kdy jsem přišla do funkce, měla být příprava novely v mnohem pokročilejším stavu, a to nebyla.

A ta druhá věc?

To je samozřejmě sport, rozdělování sportovních dotací, ale o tom už jsme mluvili.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Budete se divit, co ještě policie vyšetřuje

Tak třeba v pytlikově policie aktuálně vyšetřuje, který že to pitomec opakovaně podpaluje plastové kontejnery na papír. V tomto případě je ale k podivu spíš výskyt toho pitomce.
Ačkoli dneska...

Okomentovat