4.6.17

Šárka Hamplová: Poslušnost českého školství

Tichý, poslušně sedící a příkazy plnící žák je sen mnohého (českého?) učitele. Jako by byl někdy uzavřený svět školní třídy na základní škole rozdělen na hodné jedničkáře, kteří to jednou někam dotáhnou, a neposlušné rebely, které je třeba usměrňovat, poznámkovat a kárat. Rozdělen tak, aby se na linii hodný jedničkář – neposlušný rebel posouvali co nejvíce doleva. Žádné otázky, vyčuhování z davu, žádné nesplněné domácí úkoly – ideál.


Celý komentář na Student.E15.cz

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Další studie zase prokázala, že lidé, kteří v dětství často porušovali pravidla nebo jinak vzdorovali rodičům, jsou pak často úspěšní ve svém dalším vzdělávání a také vydělávají více peněz.

To by tedy mohlo znamenat, že ti, kteří vysoké školy studují o dva i tři roky déle, dokončí až třetí školu, a kdovi jestli vůbec nějakou, se rekrutují vesměs z těch poslušných a pilných žáčků, kteří sedí v lavicích a nosí vypracované domácí úkoly.
A jaké dětičky pak končí ve vězeních za dotační podvody, korupci, a nebo čekají, až prezident republiky projeví nadbytek milosrdenství?

Na podobné neduhy však naštěstí začínají reagovat nově vznikající školy.

A jsme doma. Něco jako 'Správné chování rodičů při výběru úlevové školy'?

CatCatherine25 řekl(a)...

Žádné seriózní vědecké výzkumy na reprezentativních vzorcích se v posledních letech neprovádějí,ale z etopedie vím, že děti a mladiství, kteří potřebovali ke svému rozletu příliš mnoho svobody, potom nezřídka končili jejím odnětím.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

No to je zase čtení před spaním. Děti sedí poslušně v lavicích a mlčí a neptají se a neremcají...

Setrvačnost (trvanlivost) podobných výroků je značná. Že Einstein propadal z matematiky, to se drží desetiletí. A toto je něco podobnýho.

Ani když jsem byl děcko a student za totality, to tak nebylo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Klasika. Výzkumnice Hamplová si uplácala chiméru, aby bylo o čem bádat.

krtek řekl(a)...

Škoda, že autorka nenavštívila ještě věznice - určitě tam také nejsou tiší, poslušní, konformní žáci. Takový srovnávací vzorek.

mirek vaněk řekl(a)...

Článek plný hoaxů.

Okomentovat