13.6.17

Radka Kvačková: Co s žákem, který syčí a štěká

Výraznou proměnu českého školství měl přinést školní rok, který právě končí. Prvního září 2016 nabyla totiž účinnosti novela školského zákona, jež garantuje různě znevýhodněným žákům možnost navštěvovat školy hlavního vzdělávacího proudu.

To samo o sobě úplně nové není. Princip spádové školy, který říká, že všechny děti mají právo na přijetí v běžné škole příslušné podle místa bydliště, je tu už skoro dvanáct let. Stejně dlouho předpisy zavazují školy i k tomu, aby takovému žákovi vycházely vstříc. V praxi však řada ředitelů některé děti, jimž by bylo třeba věnovat mimořádnou péči, odmítala s argumentem, že na ně škola prostě není připravena a vybavena. Teď zákon ve všech případech, kdy je to v zájmu žáka, přijetí zaručuje a na podpůrná opatření, k nimž vydal pravidla, slibuje peníze.


Celý článek v Lidových novinách

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

No jo. Problém neustále hýkajícího Semeráda za třetí bé.
A co s dětmi, které tím syčením, štěkáním a dalšími obtížně akceptovatelnými projevy trpí?
Nejde o to, že by po čase mohla polovina třídy syčet a druhá polovina štěkat, viz syndrom Goodbodyho kroku, kdy po intenzivním přeučování pochodoval stylem ruka-noha celý pluk. Jde o to, že etropie takové skupiny dětí může jít nade všechny přijatelné meze, což se určitě na psychice všech zůčastněných projeví.
Kdyby na to přišlo, udělali by pytlici všechno pro to, aby jejich dítě vyrůstalo v přinejmenším nekonfliktním prostředí. Zřejmě nezbude, než domáci vzdělávání. Nebo inzerát, hledáme normální děti pro založení vzdělávacího družstva v programu 'Normální škola'.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nejprve je treba rozhodnout, zda vice steka nebo vice syci. Pote do podpurnych opatreni navrhnout bud zakoupeni kotce( steka), teraria( syci). U kotce jeste nutnost asistenta kvuli venceni.

V. řekl(a)...

Vas navrh nemuze projit. Je totiz logicky. Patrne to dopadne presne naopak.

Okomentovat