2.6.17

Ondřej Šteffl: Škola s kariérním řádem, ale bez učitelů

Tím, jak zařídit, aby učitele učení bavilo, se školská novela, respektive ministryně Valachová nezabývají. Podle odhadů bude přitom za dva roky ve školství chybět 15 tisíc kvalifikovaných učitelů. Valachová si chmurné vyhlídky uvědomuje, ale místo aby je změnila, jen plní volební program ČSSD.


Celý článek v iHNed.cz

9 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Přidat peníze je nutné jako první, dlouhodobý krok.

Hlavně nepodlehnout tlaku a neotevřít dveře "všem", kdo mají maturitní vysvědčení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Průvodcům maturita evidentně stačí. Učitelům ovšem zásadně ne! I bakalář je málo.
Škola pro vyšší konkurenceschopnost v dnešní překotně měnící se době, kdy především vzdělávací expertí ani pořádně nevědí, co vlastně učit, ovšem s učiteli už vůbec nepočítá. Děti je nutno především zdárně provést všemi úskalími jejich dětství a mládí. Že překonávání překážek člověka kultivuje se už dávno zapomnělo, pokud se to alternativně vůbec kdy vědělo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Karierní řád trpí především nedostatkem, že nějak nepočítá s pracovním zařazením průvodce!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Se zařazením průvodců poradí nejbližší kastelán.

Fanda Moudry řekl(a)...

Kariérní řád v žádném případě nezlepší stav školství. Maximálně nám po chodbách škol bude běhat několik nových zástupců ředitele. Nedochází k horizontálnímu řešení, ale vertikálnímu. Ten systém už ale tady funguje stovky let. Ředitel jako manažer - zástupce - učitelé. Vůbec nejsem nadšen tím, že "vynikající učitel" bude mít snížený úvazek a na internetu bude vyhledávat školení v rámci DVPP, NIDV,.. pro zbytek stresovaného sboru. A nejhorší na tom bude, že "vynikajícím učitelem" už zůstane navěky (věkový automat, včetně valorizací příslušné částky) i kdyby trpěl těžkou demencí. Ideální by bylo, kdyby k obnově institutu "vynikající učitel" docházelo každých pět let a stupňů by bylo v rámci pozice "učitel" mnohem více. Vyplodit takový paskvil je opravdu otřesné.

CatCatherine25 řekl(a)...

Mně stále vrtá hlavou, kdo bude ty budoucí"vynikající učitele" dále vzdělávat. Disponují naše vzdělavatelské instituce nějakými "vynikajícími lektory", kteří by mohli svými znalostmi a pedagogickými zkušenostmi konkurovat našim vynikajícím učitelům nebo jim dokonce přinést něco podnětného a nového? Nebo budou naši adepti na "vynikající učitelství" trávit čas posloucháním breptů lektorů bez pedagogické praxe, kteří si právě něco přečetli nebo něco zahlédli při několikdenní zahraniční cestě?

Ygrain řekl(a)...

Vůbec ta logika - tak vynikající učitel bude učit méně? Asi aby té vynikajícnosti na žáky nebylo moc naráz, ne?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Já bych nahnal do škol ty zástupy lektorů a expertů všelijakých DVPP, projektů jako Učitel naživo, Kritického myšlení, EDUInu etc. etc.

CatCatherine25 řekl(a)...

Nahnat do škol nestačí, museli by nejméně rok učit, pokud možno v inkludovaných třídách.

Okomentovat