20.6.17

Martin Zvěřina: Pedagogický vlček. Školství se točí dlouhé roky jen jedním směrem

Největším nepřítelem českého školství je angažovaný rodič. Pro školu je to šťoural, který se neustále o něco zajímá a něco kontroluje. Pro ministerstvo je to nepřítel, který si, když v zoufalství neví kudy kam, založí soukromou školu. No a pro některé vzdělávací experty je to sobec, který místo aby myslel na celkovou úroveň školství, hledí, aby se postaral o své vlastní děti.


Celý článek na Lidovky.cz

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici angažované rodiče vyloženě vítají. Rodiče, kteří se živě zajímají o prospívání svých dětí. Hned se lépe pracuje, když učitel cítí podporu.
Se slzou v oku vzpomínají pytlici na otce, kterému museli vysvětlit, že dvě trojky na vysvědčení ještě nejsou důvodem k odchodu ze školy. Ještě i v dnešní době se pytlici byť ojediněle setkávají s rodiči, kteří žádají, aby byli jejich děti přitaženi k řádnému studiu i chování. Zpravidla jsou to ale ti, jejichž děti žádného přitažení nepotřebují.

Ygrain řekl(a)...

Ano, také strašně ráda vídám na hovorových hodinách rodiče žáků, které vidět nepotřebuji, zatímco ti, jimž bych potřebovala ledasco objasnit, do školy ani nepáchnou - leda těsně před vysvědčením, jestli "by s tou pětkou nešlo něco udělat", a děsně se šťuří, že v srpnu ano.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"že osmiletá gymnázia jen reprodukují sociální statut rodičů? Možná, rozhodně to ale není chyba rodičů, ale ministerstva a vedení škol." - tohle může napsat jen pražský trouba, který nevytáhne paty z klimatizované kanceláře. Platí to (možná) jen pro velká města, gymnázia na menších městech mají složení tříd velmi heterogenní - od dětí z dělnických rodin po děti z rodin vysokoškoláků. Takže sociální mobilitě vlastně prospívají. Ale vysvětlujte tohle pražskému Pepíkovi... Vinit pak z kritizovaného stavu vedení škol je projev úplné ztráty soudnosti či totální neznalosti problematiky a právních norem - i to je pro české pisálky zabývající se tu a tam školstvím signifikantní.

Okomentovat