13.6.17

Markéta Hronová: Školská informatika končí, děti se od příštího roku budou učit programovat. Učitelé však nejsou na převratné změny připraveni

Výuka informatiky na základních školách je zastaralá, Národní ústav pro vzdělávání dokončuje inovaci, hotová má být na podzim. Její součástí má být i rozmělnění některých uživatelských dovedností do jiných oborů, aby v informatice zbyl čas například na základy programování. Řada českých učitelů na to ale není připravená, ve světě se přitom připravují na mnohem masivnější výuku informatiky, například v Británii vyučují základy programování už od první třídy.


Celý článek na iHNed.cz

8 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

To nemá šanci. Vize odtržená od současné školní reality.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by rádi připomněli všem odborníkům na informatiku, že pokud jde o základy programování, pak algoritmizace, tedy stanovení pracovního postupu, je základem jakékoli smysluplné činnosti. Když už nikde jinde, pak při práci v spredšítu určitě.
Tady jde zase jen o zdání jakési exkluzivity za účelem mít záminku k čerpání nějakých těch dotací a vyprodukování série školení ve stylu 'bejzik pro ígé stopadesát jedna' i s příznakovým registrem procesoru intel 8080A. Toho jsme si užili...
Údajné 'rozptýlení' původně informačních témat do prakticky jakéhokoli vyučovacího předmětu bylo původně argumetntem k posílení časové dotace všech možných moderních výchov na úkor práce s informačními a komunikačními technologiemi v rámci té poslední kurikulární revoluce. Po jedné hodině informatiky na nižším a vyšší stupni zš je pitomost gigantického rozměru a neméně tak velkého dopadu.
Možná by stálo za to, sáhnout do archívu pro všechny ty vtipné koméntáře k tomuto tématu.
Převratné změny v překotně se měnícím světě pro zvýšení konkurenceschopnosti pro příští tisíciletí nespočívají v opět módním právě a jen honění pajduláků po dvorku. Víte? To je tak vždycky, když se něčeho blbci chopí. Okázalá cingrlátka a kydy expertů.

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Pytlíci si mohou naštěstí říkat a dělat, co chtějí. Nicméně, základoškolské vzdělávání v informatice a ICT je v ČR v průměru jen úsměvné a výsledky u neinformatiků jsou často žalostné. Samozřejmě, vize se může jevit jako odtržená od reality - pokud absolvují pedagogické fakulty učitelé, kteří nesečtou v excelu dvě čísla a kteří netuší, že existuje něco jako on-line jazyková příručka, pomocí které by dali svým větám a slovům řád a pořádek. Za to ale vize digitálního vzdělávání nemůže. Důsledkem současného stavu je i to, že ani někteří vysoce postavení právníci nechápou, jak jest výše uvedeno, že algoritmus je základem jakékoliv smysluplné činnosti a algoritmy typu Strategie digitálního vzdělávání hážou pod stůl. Nikdo se nás ve světe nebude ptát, proč máme málo programátorů a ICT specialistů a proč odpory šířít paniku o nezaměstnanosti způsobené nástupem nových technologií. Mám ale pocit, že Pytlíci tohle dobře vědí a jsou mezi prvními z těch, kteří učí, jak nejlépe umí. Good luck!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici k tomu mohou připodotknout jen tolik, že učí informatiku na všeobecně vzdělávací škole, kde historicky není k dispozici alespoň roční soustavný kurz programování v některém z vyšších programovacích jazyků. Což ale nikdy nepovažovali za nějaký významný nedostatek. A také jim to nebránilo v tom, aby s dětičkami na malém gymplu honili želvičku po lissajousových trajektoriích až k rekurzivnímu volání procedur při tvorbě soběpodobných struktur. Popřípadě, když ještě byli připouštěni k odpovědnosti za maturitu z informatiky se v rámci volitelných seminářů při webových aktivitách lehce pověnovali nějakým těm skriptům jak na straně klienta, tak i serveru, včetně omalovának v canvasu.
Přesto z nemála jejich žáků vyrostli zdatní programátoři, kteří ostudu rozhodně nedělají.
Kdyby žáci 'v excelu sčítali čísla', tak jim pytlici obrazně řečeno ruce i nohy zpřeráží, protože jim obrazně řečeno vtloukají do hlavy, že se v spredšítu jakýmkoli operacím podrobují právě a jen obsahy buněk. To jen na okraj k tomu žalostnému stavu.
Bohužel se pytlici na sklonku svojí kariery musejí dívat na to, jak čerstvě vyštudovaní informační pedagogové při například výpočtu ceny pro koncového zákazníka mydlí sazbu dépéhá jako konstantu 121 přímo do výrazu ve všech položkách skladového hospodářství.

Jirka řekl(a)...

Takže nejprve ty podmínky a potom zavádění vize! Inkluze po Česku je příliš čerstvá rána, která se hned tak nezhojí.
Ohromen pokrokem šířícím se z vyspělých států (Británie, Finsko) do našeho technologického i myšlenkového zapadákova, jsem dnes zatepla nadhodil téma povinné výuky programování před naší největší matematickou nadějí ve čtvrté třídě. Má díky otci programátorovi a staršímu bratrovi zkušenost se Scratchem. Prohlásila, že je to příšerně těžké. Osmák, který má vyloženě talent si také při praktiku stěžoval, že je to "programování" hrozně pracné.
Nejprve bych všechny děti povinně učil trpělivosti, pracovitosti atd. Pokud to ovšem rodiče a ČŠI dovolí. To by prospělo i dětem s mentálními hendikepy, pro které bude výuka programování další neocenitelný dar do života. Teprve pak bych nadaným dal šanci poznat svoje nadání a rozvíjet ho. Obráceně to nemá smysl. Ale v džungli je stejně možné podnikat cokoliv.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Trpělivost a pracovitost? Ještě včera sci-fi, dnes už kacířství!!!

Jirka řekl(a)...

Omlouvám se, malá deprese. Ale máte pravdu, že hranice se již připravuje, papíry šustí. Jsem v očekávání příjezdu Inkvizice.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"pokud absolvují pedagogické fakulty učitelé, kteří nesečtou v excelu dvě čísla a kteří netuší, že existuje něco jako on-line jazyková příručka, pomocí které by dali svým větám a slovům řád a pořádek. "

Toto není problém pedagogických fakult. Takto se "vyvíjí" celá společnost a všechny vysoké školy. Na vysokých školách učí lidé, na které to platí úplně stejně (dvě čísla) a když to přeženu, v soukromých firmách na pozicích manažerů je to podobné.

Kdyby to byl problém JEN p. fakult, bylo by to velmi jednoduché.

IT je velmi zvláštní, hýbe světem a nelze bez ní žít a zároveň platí, že se mnozí bez IT velmi dobře obejdou a daří se jim profesně i lidsky báječně.

Okomentovat